Miasto wyda 28 milionów złotych na remont Szpitala im. Żeromskiego

Szpital im. Żeromskiego fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

To największa przebudowa w historii nowohuckiej lecznicy. Remont pochłonie 48 milionów złotych, z czego niemal połowa to unijna dotacja.

Gruntowna przebudowa siedmiu oddziałów rozpocznie się już w czerwcu, od prac w oddziale ginekologiczno-położniczym. – Zaczniemy remont od oddziału ginekologii i położnictwa, równolegle będziemy prowadzili remont oddziałów zakaźnych i dermatologii, a przyszłym roku remont II oddziału wewnętrznego i neurologicznego. Będziemy chcieli przystąpić też do budowy nowego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego – mówi dyrektor placówki, dr Jerzy Friediger.

Oblegana „Bocianówka”

Oddział ginekologii w Żeromskim, nieoficjalnie nazywany „Bocianówką”, jest jednym z najchętniej wybieranych w regionie. Rocznie na pobyt w oddziale decyduje się 5 tysięcy kobiet, z których 2 tysiące decyduje się na poród. Remont oznacza więc dla pacjentek pewne niedogodności. – Jeśli chodzi o warunki pobytowe na oddziale położniczym to będą trudniejsze niż do tej pory, ale sądzę, że poradzimy sobie, zwłaszcza że remont zaplanowany jest na pół roku, więc będą to utrudnienia tymczasowe – mówi Andrzej Gach, szef oddziału. Jak dodaje, z powodu remontu żadna z pacjentek nie zostanie odesłana do innej placówki. – Sala porodowa nie będzie remontowana, miejsc porodowych nie zabraknie, nie będziemy odsyłać pacjentek – mówi.

Będą przenosiny

Ponieważ przebudowa obejmie kilka oddziałów jednocześnie, pacjenci będą musieli liczyć się z przenosinami do części szpitala nieobjętych remontem. – Poszczególne oddziały będą przenoszone do innych, ale postaramy się zorganizować życie szpitala tak, by pacjenci odczuli obecność ekip budowlanych w jak najmniejszym stopniu – zaznacza dr Friediger.

Gruntownie zmieni się nie tylko wnętrze oddziałów, ale i bryła lecznicy. Wszystkie budynki zostaną ocieplone, co pozwoli na znaczące zmniejszenie wydatków na ogrzewanie, jakie ponosi szpital w sezonie zimowym.

Według planów miasta, remont zakończy się w 2020 roku. W ciągu ostatnich dwudziestu lat miasto przeznaczyło na modernizację szpitala, między innymi centralnej sterylizatorni, SOR-u czy oddziału anestezjologii i intensywnej terapii, ponad 100 milionów złotych.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta