Mieszkańcy i turyści. Jak pogodzić ich potrzeby?

Kraków fot. Sebastian Dudek/LoveKraków.pl

Początkiem marca w ICE Kraków odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Miasta Historyczne 3.0. Jej głównym celem jest próba odpowiedzi na pytanie, jak pogodzić potrzeby mieszkańców i turystów.

W 2017 roku Kraków odwiedziło ponad 12,9 mln osób, z czego 76,4 % to odwiedzający z Polski, a 23,6 % zagraniczni. Najchętniej odwiedzali nas Niemcy, Brytyjczycy i Włosi. Zdaniem odwiedzających nasze miasto, wśród najbardziej interesujących miejsc do zobaczenia znalazły się m.in. Wawel, Rynek Główny, Stare Miasto, Kazimierz czy Bazylika Mariacka.

Konflikt trzeba ograniczać

Coraz bardziej intensywny ruch turystyczny sprawia, że funkcjonowanie miasta i rozwój lokalnej przedsiębiorczości powinny prowadzić do ograniczania konfliktów wywoływanych przez rozwój turystyki.

I to właśnie temu zagadnieniu będzie poświęcona Międzynarodowa Konferencja Miasta Historyczne 3.0, która odbędzie się w ICE Kraków od 1 do 2 marca. Wydarzenie zostało podzielone na kilka paneli, a każdy z nich będzie dotyczył innej kwestii. Padną m.in. pytania, czy odwiedzający i mieszkańcy stoją po przeciwnych stronach? Czy może to jednak lokalna wspólnota? Nie zabraknie wątku poprawy jakości życia i komfortu wizyty przyjezdnych.

Trudniej zarządzać turystyką

Jedną z trudniejszych kwestii zarządzania turystyką w odniesieniu do Krakowa jest to, że jako miasto historyczne ma ograniczoną pojemność ze względu na układ urbanistyczny.

Dlatego też trudno uwzględnić zróżnicowanie społeczności czy instytucji oraz ich punktów widzenia. Przez to może dochodzić do konkurowania o zasoby miasta, czego wyrazem jest gentryfikacja turystyczna. Zarządzanie musi zatem uwzględniać zarówno wsparcie lokalnej przedsiębiorczości, jak i wysoką jakość życia mieszkańców oraz pobyt w naszym mieście.

W trakcie obrad prelegenci z Polski, Czech, Austrii, Francji, Finlandii, Szkocji, Węgier i Włoch opowiedzą o dobrych i złych stronach turystyki w europejskich miastach historycznych.

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale