Mieszkańcy osiedla Avia dostaną przystanki i przejścia

fot. Archiwum

Skrzyżowanie ulic Stella-Sawickiego i Orlińskiego w Czyżynach czekają duże zmiany. Mieszkańcy ogromnego osiedla oraz pracownicy pobliskich biurowców doczekają się przystanków autobusowych i przejścia dla pieszych na drugą stronę ruchliwej arterii.

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu szuka właśnie firmy, która przygotuje program funkcjonalno-użytkowy dla tej inwestycji. Kolejnym krokiem ma być już przetarg na projekt i wykonanie prac.

A do zrobienia jest całkiem sporo. Mają tam zostać wybudowane zatoki przystankowe wraz z wiatami i przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną przez ulicę Stella-Sawickiego. Zmieni się też układ skrzyżowania: projektant musi przewidzieć dodatkowy pas do skrętu w lewo z ulicy Orlińskiego w Stella-Sawickiego. Pojawi się dodatkowy pas do zawracania, a istniejąca „nawrotka” zostanie przebudowana. Przebudowane też zostaną istniejące chodniki i ścieżki rowerowe. Całe skrzyżowanie ma zostać objęte monitoringiem.

Skorzysta wielu

To będzie dla pieszych i pasażerów komunikacji miejskiej bardzo duża zmiana. Obecnie, by przedostać się na drugą stronę ulicy, trzeba nadłożyć drogi i dojść do skrzyżowania z ulicami Pisarka i Florera. Tam też znajdują się przystanki autobusowe. Idąc w kierunku południowym możliwości przejścia nie doczekamy się przez ponad kilometr.

To ważna wiadomość nie tylko dla mieszkańców osiedla, ale też dla pracowników dojeżdżających do biurowców w SSE Czyżyny. To właśnie z myślą o nich, jeszcze przed budową osiedla, pojawiły się pierwsze pomysły utworzenia w tym miejscu przystanków autobusowych. Sprawa jest o tyle istotna, że ciągle nie udają się podejmowane co jakiś czas próby uruchomienia połączenia autobusowego, które umożliwiałoby dojazd do biurowców na końcu ulicy Życzkowskiego.

– Po przygotowaniu programu funkcjonalno-użytkowego ogłosimy już przetarg na zaprojektowanie i budowę – zapowiada wicedyrektor ZIKiT Iwona Król.

Ciągłe zmiany

Po rewolucji, jaką była w tej części Czyżyn budowa osiedla, teraz w kolejce czekają kolejne zmiany. Jedną z nich będzie budowa Małopolskiego Centrum Nauki – planowana co prawda przy ulicy Bora-Komorowskiego, ale z dojazdem właśnie od ulicy Stella-Sawickiego. ZIKiT zastrzega, że projektant musi uwzględnić dotychczasowe ustalenia w tej sprawie planując zmiany na skrzyżowaniu.

Po stronie osiedla ma natomiast powstać park, na który mieszkańcy zagłosowali w Budżecie Obywatelskim. Tuż obok, w dawnym hangarze lotniczym, Muzeum Lotnictwa Polskiego planuje utworzenie swojego oddziału. Wszystko to będzie miało wpływ na ruch pieszy, rowerowy i samochodowy w tym rejonie.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Czyżyny
comments powered by Disqus