„Mieszkanie Plus” w liczbach: nawet mld zł dla oszczędnych

Wiceminister Kaziemierz Smoliński w debacie o programie "Mieszkanie Plus" fot. MiB

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa prowadzi prace nad ustawą o Narodowym Funduszu Mieszkaniowym. Ma ona być pewnego rodzaju „bankiem ziemi”, na którym oprze się budowa mieszkań na wynajem w programie „Mieszkanie Plus”. Resort przygotowuje też projekt zachęcający Polaków do oszczędzania na cele mieszkaniowe. W 2023 roku rząd planuje przeznaczyć na ten cel miliard złotych.

Wszystko zaczęło się 27 września, gdy rząd oficjalnie przyjął Narodowy Program Mieszkaniowy. Sam program „Mieszkanie Plus” zakłada budowę mieszkań na wynajem z możliwością dojścia do własności, wsparcia budownictwa społecznego i specjalnych subkont mieszkaniowych.

– Program „Mieszkanie Plus” pozytywnie wpłynie na rynek mieszkań w Polsce. Jest programem dla wszystkich Polaków – mówił minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podczas środowej debaty "Mieszkanie Plus i jego wpływ na rozwój gospodarczy i społeczny kraju".

180 ha i 15 tys. mieszkań

Program aktualnie realizuje spółka BGK Nieruchomości. Do tej pory podpisano 57 porozumień i listów intencyjnych z samorządami, które chcą włączyć się w rządowy program. Zgłoszono około 180 hektarów terenów, gdzie według szacunków powstanie 15 tysięcy mieszkań. – Jesteśmy zdeterminowani, żeby stworzyć ramy prawne ułatwiające przekazywanie ziemi pod program „Mieszkanie Plus” – zapewniał wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński.

Gminy, które wniosą do programu grunt, mogą liczyć między innymi na certyfikaty inwestycyjne czy mieszkania komunalne. Do tej pory spółka BGK Nieruchomości podpisała trzy listy inwencyjne ze spółkami Skarbu Państwa i dwie z podmiotami prywatnymi. Mieszkania mają powstawać też na działkach będących własnością Agencji Mienia Wojskowego czy Agencji Nieruchomości Rolnych. Docelowo program będzie realizowany przez Polski Fundusz Rozwoju.

Nadal nie wiadomo, w jakim kształcie program Mieszkanie Plus będzie funkcjonował w Krakowie. Jak mówił w rozmowie z LoveKraków.pl prezydent Jacek Majchrowski, brakuje gruntów pod zabudowę, które spełniałyby rządowe kryteria.

– Wydział Skarbu Miasta przekazał informacje do Urzędu Wojewódzkiego o 4 ewentualnych działkach: trzech na Krowodrzy i jednej w Podgórzu, ale zdajemy sobie sprawę, że nie do końca spełniają one jednak oczekiwania ministerstwa, które określiło bardzo szczegółowe wytyczne dotyczące lokalizacji, skomunikowania, doprowadzenia mediów. Takich działek po prostu nie mamy – twierdził Majchrowski.

Skorzystają oszczędni

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa pracuje również nad subkontami mieszkaniowymi, mającymi zachęcić Polaków do oszczędzania pieniędzy na cele mieszkaniowe. Wprowadzone zostaną Indywidualne Konta Mieszkaniowe zakładane w SKOK-ach lub bankach, gdzie będzie można gromadzić środki. Na oszczędnych będą czekać specjalne bonifikaty.

Oszczędności będzie można wykorzystać na zakup mieszkania, domu, budowę domu czy zakup działki budowlanej. Inną możliwością będzie przeznaczenie ich na przebudowę, remont czy modernizację domu lub mieszkania. Kolejną formą wsparcia ma być zwolnienie części oszczędności z tzw. podatku Belki (podatku od zysków kapitałowych).

Proponowanie rozwiązania zostaną uruchomione po wygaśnięciu programu „Mieszkanie dla młodych”. Znany jest już budżet, który państwo przeznaczy na premie dla oszczędzających. W 2019 roku będzie to 200 mln złotych i każdego roku środki będą wyższe o 200 mln złotych, by w 2023 roku osiągnąć poziom miliarda złotych na ten cel. Obecnie resort analizuje skutki wpływu takich rozwiązań na sektor finansów publicznych.

– Projekt ustawy powinien trafić do uzgodnień i konsultacji do połowy bieżącego roku W zależności od wyników uzgodnień rząd powinien przyjąć i skierować do prac w parlamencie projekt ustawy w bieżącym roku – informuje ministerstwo.

News will be here