Miniony rok udany dla deweloperów. Chętnych na mieszkania nie brakowało

Budowa osiedla w Czyżynach fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Miniony rok okazał się dla deweloperów niezwykle udany. Ceny mieszkań przez ostatnie 12 miesięcy utrzymywały się na zbliżonym poziomie, a deficyt mieszkaniowy powodował, ze nowe lokale bardzo szybko znajdowały nabywców. Średnia cena za metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej na rynku pierwotnym w Krakowie, w pobliżu centrum oscylowała w granicach 7000 zł. Na rynku wtórnym zazwyczaj o 100-200 złotych więcej.

W 2016 roku rynek wtórny zdominowały transakcje zawierające zakup lokali w dobrym standardzie. Na to rozwiązanie decydowały się osoby, które od razu chciały wprowadzić się do nowego mieszkania. Jak mówi Kamil Pytel, ekspert agencji nieruchomości NowodworskiEstates, wzrosła też liczba chętnych na mieszkania nadające się od gruntownego remontu. W tym wypadku przyciągały atrakcyjne ceny, ale nie tylko.

– W takich przypadkach kluczową rolę odgrywa lokalizacja. Jeśli mamy nieruchomość, która wymaga od nas całkowitej renowacji, łącznie z wymianą m.in. hydrauliki czy instalacji elektrycznej, ceny transakcyjne potrafią być nawet o kilkanaście procent niższe od ofertowych, co stanowi nie lada gratkę dla poszukujących – ocenia Pytel.

Wśród ludzi młodych kupujących mieszkania na rynku wtórnym najchętniej wybierane były lokale w budynkach nie starszych niż 10 lat. Dla osób starszych nie było to decydujące kryterium wyboru. Oni też częściej decydowali się na zakup domów w gminach ościennych i na obrzeżach miast.

Drogie centrum, tańsze obrzeża

Na wyniki sprzedażowe nie mogli narzekać deweloperzy sprzedający na rynku pierwotnym. Najchętniej kupowane były mieszkania w odległości do 20 minut podróży od centrum miasta. Najbardziej popularne były lokale 2-pokojowe o powierzchni od 40 do 50 mkw.

– Najwyższe ceny ofertowe mieszkań w Krakowie znajdziemy w tym momencie na Starym Mieście, Zwierzyńcu i Krowodrzy. Lokale o najniższych proponowanych cenach znajdziemy przede wszystkim w dzielnicach oddalonych od centrum miasta, takich jak Bieżanów, Swoszowice, Wzgórza Krzesławickie – wylicza Kamil Pytel.

Domy w cenie mieszkań

Rośnie też zainteresowanie działkami oddalonymi od centrum miasta, gdzie można wybudować dom. Te mieszczące się powyżej 10 kilometrów od Krakowa można kupić średnio za 10 tysięcy złotych/ar, na obrzeżach Krakowa za 20-30 tysięcy, a w Krakowie 40-150 tysięcy za ar.

– Standardowo, klienci w Krakowie szukali domów w dwóch lokalizacjach: prestiżowej - na Woli Justowskiej, lub bardziej budżetowej, na obrzeżach miasta, gdzie można znaleźć oferty domów w cenach zbliżonych do 50-70 mkw. mieszkania w centrum miasta – mówi Paweł Sekuła, ekspert Private House Brokers.

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale