Minister odwołał wiceprezydent Krakowa

Posiedzenie Komisji fot. MIB

Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa odwołał Elżbietę Koterbę ze składu Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. Decyzja zapadła na początku maja, niespełna po pół roku od powołania wiceprezydent Krakowa do ciała doradczego resortu.

Oficjalnie pracownicy ministerstwa nie chcą mówić o powodach dymisji. Zastrzegając anonimowość zdradzają, że „minister powołując ją (Elżbietę Koterbę – przyp. red.) nie miał pełnej wiedzy na temat kontrowersji, jakie ta osoba budzi w Krakowie”. – Sądzę, że jej odwołanie było spowodowane właśnie niesmakiem w krakowskim PiS-ie – podkreśla nasz rozmówca.

Przewodniczący Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Krakowa przyznaje, że do ministra rzeczywiście mogły dopiero później dotrzeć informacje, że wiele osób w stolicy Małopolski sprzeciwia się prowadzonej polityce przestrzennej w zabudowywaniu miasta. – Mamy kilka protestów w różnych rejonach miasta. Mieszkańcy nie godzą się na rozwiązania urbanistyczne pani prezydent, powstało nawet Forum Ochrony Przestrzeni – komentuje Włodzimierz Pietrus.

– Zespół pani prezydent nie przekazał na tyle kompetentnego materiału wskazanego do opracowania, że musieliśmy dokonać dynamicznej zmiany, stąd odwołanie – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl wiceminister Tomasz Żuchowski, który nadzoruje pracę Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej.

Prezydent reprezentowała Unię Metropolii Polskich

Sprawa nominacji dla Elżbiety Koterby pod koniec października 2016 roku już budziła zastrzeżenia. Wiceminister infrastruktury w rozmowie z LoveKraków.pl mówił o tym, że „pani prezydent może być odbierana w Krakowie jako osoba kontrowersyjna i różni ludzie wystawiają odmienne oceny jej pracy”.

– Kluczem, którym kierowaliśmy się podczas wyboru kandydatów, była chęć zapewnienia reprezentacji różnych środowisk, np. samorządowych, Związku Miast Polskich, Związku Powiatów Polskich, Stowarzyszenia Polska Izba Urbanistów. Pani prezydent reprezentuje w komisji Unię Metropolii Polskich, a jednocześnie jest długoletnim samorządowcem, zajmowała się planowaniem przestrzennym czy rewitalizacją miasta i nadal to robi – tłumaczył Tomasz Żuchowski.

– Nie ukrywam, że chcemy wykorzystać doświadczenie pani prezydent polegające na znajomości słabych punktów systemu urbanistycznego, z którymi na co dzień w pracy urzędnika samorządowego musi się mierzyć – mówił w październiku zeszłego roku zastępca Andrzeja Adamczyka.

Włodzimierz Pietrus przyznaje, że na początku prac w komisji prezydent Koterba wykazywała się aktywną pracą. – Nie można też nie docenić wiedzy merytorycznej i doświadczenia pani prezydent – dodaje.

News will be here