Minister Ziobro odwołał prezes Sądu Okręgowego w Krakowie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości pojawił się komunikat w związku z dzisiejszymi zatrzymaniami dyrektorów krakowskich sądów. Minister Zbigniew Ziobro podjął decyzję o odwołaniu prezesów krakowskich sądów rejonowych i ogłosił ich następców. Obowiązki prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie przejął wiceprezes Mieczysław Potejko.

Minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, podjął decyzję o natychmiastowym odwołaniu dyrektorów Sądu Okręgowego w  Krakowie, Sądu Rejonowego w Wadowicach, Sądu Rejonowego w Oświęcimiu, Sądu Okręgowego  w Tarnowie, Sądu Okręgowego w Nowym Sączu, Sądu Rejonowego w Chrzanowie i Sądu Rejonowego w Olkuszu.

W niedzielę pojawiła się informacja o odwołaniu ze stanowiska prezes Sądu Okręgowego w Krakowie, sędzi Beaty Morawiec.

–  W ocenie Ministra sędzia Morawiec, jako ówczesny zwierzchnik służbowy dyrektora, nie sprawowała odpowiedniego nadzoru nad działalnością administracyjną Sądu Okręgowego w Krakowie. Decyzja, powodowana troską o dochowanie najwyższych standardów w tym sądzie, wynika także z niskiej efektywności Sądu Okręgowego w Krakowie i podległych mu sądów rejonowych – czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości.

W komunikacie czytamy również, że analiza ewidencji spraw i podstawowych wskaźników wykazała, że w rankingu45 sądów okręgowych w Polsce, krakowski zajął 40. miejsce.

–  Szczególnie niepokojąca jest przewlekłość spraw karnych, które w Sądzie Okręgowym w Krakowie czekają na rozpoznanie średnio ponad 2,5 roku (daje to temu sądowi 42. miejsce wśród sądów okręgowych). W związku z tym istnieje obawa przedawnienia części postępowań m.in. dotyczących dużych afer gospodarczych – napisali w komunikacie przedstawiciele ministerstwa.

„Rażąco niska efektywność Sądu Rejonowego”

Prezes Sądu Okręgowego w Krakowie miała również nie podejmować „adekwatnych działań nadzorczych w związku z rażąco niską efektywnością Sądu Rejonowego dla Krakowa Podgórza. Jest on przedostatni w zestawieniu wszystkich sądów rejonowych w Polsce pod względem opanowania wpływu spraw”.

Ministra zaniepokoiły również gwałtownie rosnące zaległości w wydziale ksiąg wieczystych Sądu Rejonowego dla Krakowa Podgórza, który jest jednym z największych takich wydziałów w kraju.

–  Czas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej sięga w tym sądzie sześciu miesięcy, podczas gdy średnio w kraju trwa to niewiele ponad miesiąc. Opóźnienia przy wpisach do ksiąg wieczystych zagrażają bezpieczeństwu obrotu gospodarczego, bowiem nieuregulowany status nieruchomości wstrzymuje inwestycje i negatywnie wpływa na rozwój gospodarczy całego regionu – stwierdzono w oświadczeniu.

Niską efektywność, jeśli chodzi o sprawy cywilne, wykazał również Sąd Rejonowy dla Krakowa Nowej Huty. Na wyrok w sprawie cywilnej trzeba czekać tam średnio półtora roku, co daje temu sądowi 311. miejsce pod względem czasu trwania postępowań cywilnych na 318 sądów rejonowych w całej Polsce.

–  W związku z tym Minister Sprawiedliwości podjął również decyzję o odwołaniu prezesów obu krakowskich sądów rejonowych. Na stanowisko prezesa Sądu Rejonowego dla Krakowa Podgórza powołał sędzię Irenę Bochniak, a na stanowisko prezesa Sądu Rejonowego dla Krakowa Nowej Huty – sędziego Bartłomieja Migdę. Obowiązki prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie, zgodnie z ustawą o ustroju sądów powszechnych, przejął natomiast wiceprezes Mieczysław Potejko – poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

News will be here