Mistrz kierownicy krakowskiego MPK

Po raz drugi Piotr Trojański został najlepszym kierowcą autobusu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie. To on najlepiej poradził sobie z testem i zadaniami praktycznymi, zdobywając najwięcej punktów w 17. edycji konkursu „Bezpieczna jazda komunikacją miejską”. Na podium znaleźli się jeszcze Piotr Wróbel i Krzysztof Czopik, zaś najlepszą kobietą za kierownicą została Aneta Kańska.

Piłka na talerzu

Kierowcy musieli m. in. trafić piłką położoną na specjalnym talerzu przymocowanym z przodu autobusu do kosza, pokonać wąski slalom i zatrzymać autobus na przystanku tak, aby drzwi autobusu znalazły się na wprost słupka przystankowego. Musieli też utrzymywać prędkość pojazdu na poziomie 30 km/h z zasłoniętą tarczą prędkościomierza. Wszystkie zadania kierowcy musieli wykonywać szybko i płynnie. Nie dość, że sędziowie mierzyli czas przejazdu, to na dodatek w środku pojazdu na specjalnym talerzu była ustawiona piłka, która nie mogła spaść.

Nie tylko kierowcy

Oprócz kierowców, w szranki stanęli także mechanicy i inspektorzy. Zadaniem mechaników była wymiana koła pojazdu. Najlepiej poradził z nim sobie Marcin Malik ze Stacji Obsługi Autobusów Płaszów, zaś inspektorem, który bezbłędnie wypełnił test z przepisów ruchu drogowego i przepisów wewnętrznych MPK SA, był Jarosław Siemiński.

W kategorii drużyn najlepszym zespołem zostali kierowcy z zajezdni autobusowej w Płaszowie. Drugie miejsce zajęli kierowcy z KTR – spółki córki MPK SA w Krakowie, trzecie – kierowcy zatrudnieni w zajezdni Wola Duchacka. W sumie rywalizowało 16 kierowców.

Ponadto, nagrody za swoją postawę otrzymali m. in. inspektor ruchu Maciej Machniewicz – za pomoc zaginionej osobie, kierowca Sylwester Wójcik – za uniemożliwienie kontynuacji jazdy nietrzeźwemu kierowcy samochodu i kierowca Piotr Marek Janda za ugaszenie płonącego ciągnika.

Dziś w konkursie wystartują motorniczowie, którzy staną w szranki na terenie zajezdni Nowa Huta.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale