Mistrzejowice. W kościele pojawił się pierwszy ofiaromat [ZDJĘCIA]

Tak wygląda pierwszy ofiaromat w Krakowie fot. Justyna Zygmunt/ Karol Sobczyk, mat. prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Mistrzejowicach stanął pierwszy w Archidiecezji Krakowskiej ofiaromat. Urządzenie pozwala składać ofiary na potrzeby parafii za pomocą transakcji bezgotówkowych.

 

Ofiaromat ma formę stojącej elektronicznej skarbony i jest również nazywany elektroniczną tacą, e-tacą lub daromatem.

Urządzenie umożliwia wskazanie lub samodzielne wpisanie kwoty ofiary i przekazanie tych środków poprzez tzw. transakcję zbliżeniową. Potwierdzenie takiej operacji jest opcjonalne i jest przesyłane SMS-em na numer darczyńcy.

– Wspólnie z biurem ekonomicznym Archidiecezji Krakowskiej przygotowaliśmy urządzenie, które pozwala na składanie darowizn w sposób bezgotówkowy – za pomocą karty, telefonu czy zegarka i które nie wymaga zaangażowania dodatkowej osoby w obsługę terminala – mówi Karol Sobczyk, pomysłodawca i odpowiedzialny za wdrożenie w Archidiecezji Krakowskiej ofiaromatów.

Ofiaromat posiada wersje językowe. Wzorowany jest na podobnych urządzeniach funkcjonujących już w wielu krajach Europy (m. in. w Hiszpanii, Francji, Anglii, Włoszech czy na Węgrzech).

Będą kolejne

Pierwszy ofiaromat pojawił w Mistrzejowicach w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego, o którego budowę zabiegał – i który poświęcał już jako papież – kard. Karol Wojtyła.

– Cztery lata temu 12% ludzi w Polsce posługiwało się kartą, dziś jest ich ponad 60%. Jesteśmy społeczeństwem nowoczesnym, dlatego także jako Kościół otwieramy się na nowe opcje – mówi ks. Andrzej Kopicz, proboszcz pierwszej parafii w Mistrzejowicach.

„To nie obowiązek”

Kapłan zwraca uwagę, że parafia w Mistrzejowicach jest zróżnicowana: tworzy ją wielu starszych parafian, ale również nie brakuje młodych małżeństw i młodzieży, a ci ostatni coraz rzadziej posługują się gotówką.

– Często słyszałem pytanie czy można płacić kartą, albo pytania gdzie jest bankomat, żeby wypłacić gotówkę; ludzie podczas składki rozkładają ręce i pokazują kartę. Ofiaromat wydaje się wyjściem naprzeciw tej grupie ludzi, którzy nie noszą dziś przy sobie gotówki, tylko używają kart, telefonów lub zegarków – mówi ks. Kopicz.

Duchowny zaznacza, że ofiaromat to okazja, a nie obowiązek i nie wyklucza osób, które z karty nie korzystają.

Parafia w Mistrzejowicach dołączyła także do programu “Polska bezgotówkowa”. W kancelarii zainstalowano bardzo prosty w obsłudze terminal.

– To stanowi ułatwienie, dodatkową opcję, nie zaś przymus. Ludzie różnie reagują na kwestię pieniędzy w Kościele. Jest to temat drażliwy – zauważa ks. Kopicz. – Jako Kościół nie możemy przespać pewnych zmian. Te działania mają nam pomagać – zaznacza ks. Kopicz.

Kolejne ofiaromaty powinny pojawić się w kościołach Archidiecezji Krakowskiej na przełomie roku 2019/2020.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Mistrzejowice