Mleczna edukacja zmieni nawyki żywieniowe dzieci i ich rodziców?

fot. pixabay.com
Czy mleko naprawdę jest zdrowe? Organizatorzy kampanii edukacyjnej „Mam kota na punkcie mleka” nie mają żadnych wątpliwości odnośnie do jego dobroczynnego działania. Program skierowany jest głównie do dzieci w wieku 8-13 lat, ich rodziców, opiekunów oraz nauczycieli. Do kampanii prowadzonej przez Polską Izbę Mleka oraz Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka w ciągu dwóch lat przyłączyło się blisko 175 tys. dzieci z prawie 1700 szkół w Polsce.

Placówki, które dokonają rejestracji w programie, otrzymają zestawy materiałów edukacyjnych oraz wezmą udział w konkursach z nagrodami. W ramach kampanii dzieci mają okazję spotkać się z Kotem Mleczysławem podczas mlecznych lekcji. Akcja współfinansowana jest z budżetu Unii Europejskiej, Rzeczypospolitej Polskiej oraz Funduszu Promocji Mleka.

Mleko jest zdrowe


– Faktycznie, w mediach pojawiają się doniesienia o szkodliwości picia mleka – mówi Iga Krysa z biura prasowego programu. – Współpracując w ramach kampanii z ekspertami: dietetykiem oraz lekarzem pediatrą, staramy się rzeczowo edukować odbiorców i tym samym rozwiewać mity żywieniowe z mlekiem i jego przetworami związane – dodaje. – Przede wszystkim jednak staramy się przekonać młodych odbiorców, że nabiał jest niezbędnym, a przy tym smacznym elementem codziennej diety – zaznacza. Chociaż, jak zauważa Krysa, jemy go z roku na rok coraz więcej, wciąż daleko nam do średniej europejskiej. Z danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywieniowej Państwowego Instytutu Badawczego wynika, że przeciętny Polak w ciągu roku konsumuje nieco ponad 200 litrów mleka (w postaci napojów i przetworów mlecznych). W Unii spożycie oscyluje tymczasem wokół 370 litrów rocznie. Popularność mleka w grupie wiekowej 8-13 lat niemal nie wzrasta. – Z badań prowadzonych w latach 2005-2006 przez Instytut Żywności i Żywienia wynika, że u 55 proc. dziewcząt i 40 proc. chłopców zawartość wapnia w codziennej diecie nie pokrywa nawet 50 proc. normy zapotrzebowania organizmu na ten składnik – wyjaśnia Iga Krysa.

Tymczasem, jak przyznają specjaliści do spraw żywienia, mleko to najlepsze źródło łatwo przyswajalnego wapnia i wysokowartościowego białka, potrzebnych organizmowi w okresie intensywnego wzrostu i rozwoju przypadającego właśnie na wiek szkolny. – Spożycie 3-4 szklanek mleka dziennie lub alternatywnie odpowiedniej ilości jego przetworów pozwala młodemu człowiekowi na blisko 100-procentowe pokrycie dobowego zapotrzebowania na wapń − przekonuje prof. zw. dr hab. n. med. Janina Danuta Piotrowska-Jastrzębska, kierownik Kliniki Pediatrii i Zaburzeń Rozwoju Dzieci i Młodzieży Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. − Im organizm jest zasobniejszy w wapń w młodości, tym mniejsze ryzyko wystąpienia schorzeń związanych z niedoborem tego biopierwiastka, na przykład osteoporozy, w wieku dojrzałym − dodaje.

Warto pamiętać, że przyswajalność wapnia z pożywienia zależy od obecności innych składników pokarmowych w diecie. Kawa, herbata, rośliny bogate w kwas szczawiowy, tj. rabarbar, szpinak czy szczaw, hamują absorpcję tego pierwiastka z przewodu pokarmowego. Wchłanianie wapnia wspomaga natomiast witamina D i laktoza, których dobrym  źródłem są właśnie produkty mleczne.

Nabór trwa

– Aktualnie w programie uczestniczy 147 szkół z Małopolski: 109 zarejestrowało się podczas trwania I i II roku programu, natomiast 38 przystąpiło w trakcie III roku, w efekcie prowadzonych od 5 miesięcy działań rekrutacyjnych – mówi Iga Krysa.

Trzeci nabór placówek do „Mam kota na punkcie mleka” wciąż trwa na oficjalnej stronie kampanii. Na zgłoszenia zainteresowanych szkół organizatorzy czekają jeszcze przez kilka najbliższych tygodni. Aby wziąć udział w akcji, wystarczy wejść na stronę www.mamkotanapunkciemleka.pl i wypełnić formularz rejestracyjny.

Wszystkie nowo zgłoszone szkoły otrzymają zestawy bezpłatnych materiałów edukacyjnych. Uczniowie znajdą w nich łamigłówki, zagadki i zabawy, dzięki którym dowiedzą się, dlaczego warto spożywać produkty mleczne. Do nauczycieli trafią scenariusze zajęć, ułatwiające przeprowadzenie lekcji na temat walorów mleka i jego przetworów oraz ich roli w diecie. W materiałach dla rodziców pojawią się natomiast artykuły ekspertów z zakresu żywienia, a także pomysłowe przepisy na mleczne pyszności. Dla dzieci przygotowano dwie gry edukacyjne o tematyce mlecznej i grę dostępną online.