Młode mamy trzymają się razem w krakowskich Klubach Rodziców

Kluby Rodziców fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Kluby Rodziców to punkty stworzone z myślą o młodych rodzicach, którzy marzą o oderwaniu się od codziennej rutyny. Zamiast spędzać całe dnie w domu w towarzystwie dziecka, razem z nim przychodzą do ekspertów po radę, zdobywają wiedzę i nowe doświadczenia. Przy okazji świetnie się bawią i zawierają nowe znajomości. W warsztatach, zajęciach gimnastycznych i wykładach biorą udział głównie mamy oraz ich pociechy, które poznają swoich rówieśników i towarzyszy zabaw. Coraz częściej na zajęciach w klubach obecni są także ojcowie.

We wszystkich dzielnicach Krakowa funkcjonują 23 Kluby Rodziców. To miejsca działające w siedzibach lokalnych centrów kultury, Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej (w ramach Programów Aktywności Lokalnej) oraz w Stowarzyszeniu Daleko Więcej, gdzie odbywają się spotkania z psychologami, logopedami, podróżnikami, dietetykami, lekarzami i innymi ekspertami pomagającymi młodym rodzicom nie tylko rozwijać swoje pasje, ale też znaleźć odpowiedzi na niezbędne pytania związane z wychowaniem i prawidłowym rozwojem dzieci. Mieszkanki Krakowa w Klubach Rodziców najczęściej pojawiają się w towarzystwie swoich kilkumiesięcznych lub kilkuletnich pociech.

W czasie spotkań rodzicielki bez skrępowania mogą karmić maluchy piersią. Często starsze dzieci bawią się w specjalnie przygotowanym kąciku zabaw, podczas gdy rodzice słuchają wykładów. W Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki w trakcie niektórych spotkań dostępne są dwie sale - w jednej mamy spędzają czas wspólnie z prelegentem, a w drugiej dzieci bawią się pod opieką animatorów lub pracowników Dworku. Kilkumiesięczne maluszki podczas prelekcji zazwyczaj bawią się na specjalnych matach lub leżą w wózkach i nosidełkach przy swoich mamach.

Ojcowie przychodzą na krakowskie spotkania rzadziej, ale jeżeli już decydują się na udział, zawsze są mile widziani. Kluby przygotowują program skierowany specjalnie do najmłodszych lub zajęcia (np. gimnastyczne), które są ułożone tak, aby skorzystały z nich zarówno dzieci, jak i dorośli. Udział w większości warsztatów jest bezpłatny, lub kosztuje symboliczną złotówkę. W przypadku prelekcji cieszących się dużym zainteresowaniem wymagana jest wcześniejsza telefoniczna rezerwacja miejsc.

Organizatorzy zapewniają, że każdy może znaleźć w klubie zajęcia, podczas których jest poruszany interesujący dla niego temat. – Niedawno mieliśmy spotkanie z mamą podróżniczką, która opowiadała jak zwiedzać świat z niemowlakiem. Jej córeczka ma dopiero trzy lata i na koncie ponad 160 lotów. Fantastyczny wynik – opowiada Magdalena Ochocka, manager ds. koordynacji wydarzeń kulturalnych w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki.

W Klubach Rodziców najczęściej pojawiają się młode kobiety, które po urodzeniu dziecka zdecydowały się na przerwę w pracy i urlop macierzyński. – Najbardziej cieszy mnie to, że uczestniczki integrują się ze sobą. Nawiązały się tutaj liczne przyjaźnie. Często goszczą u nas mamy, które przyjechały do Krakowa i zostały tu po studiach. Ich rodziny są daleko, więc kiedy przechodzą na urlop macierzyński, brakuje im czasu spędzanego z krewnymi i znajomymi. Tutaj mogą poznać nowych ludzi – tłumaczy Magdalena Ochocka. Koordynatorka dodaje, że choć nie każdy rozumie problemy związane z wychowaniem dzieci, w Klubach Rodziców z łatwością można znaleźć towarzysza do rozmów o ząbkowaniu czy zmianie pieluch.

Dlaczego młode mamy wybierają się na spotkania Klubów Rodziców?

- Zaczęłam tu przychodzić, bo zależało mi, żeby moja córka miała szansę na kontakt ze swoimi rówieśnikami. Nie posłałam jej do przedszkola ani do żłobka. Szybko jednak doceniłam to, że może pobawić się z innymi dziećmi. Wyjście na spotkanie Klubu Rodziców to również dla mnie przyjemna odskocznia od siedzenia na przemian w domu i na placu zabaw – opowiada pani Asia, która przyszła do Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” na spotkanie ze stylistką Joanną Tor-Gazdą dotyczące wiosennej mody dla mam. Na pani Asi, stałej bywalczyni w klubie przy Dworku Białoprądnickim największe wrażenie zrobiły warsztaty z psychologiem, który mówił o pokonywaniu negatywnych emocji i radzeniu sobie w trudnych chwilach. Podobał jej się także wykład dietetyka, który radził, jak zadbać o żywienie zarówno rodziców, jak i dzieci. – Podobają mi się także tematy typowo kobiece – wyznaje pani Asia.

Jak wziąć udział w zajęciach?

Wystarczy wyszukać placówkę znajdującą się w naszej okolicy, sprawdzić tematykę zajęć oraz termin, który nas interesuje na stronie kkr.krakow.pl w zakładce „Kluby Rodziców” i przyjść na spotkanie. W niektórych przypadkach, jeśli organizatorzy tego wymagają, należy dokonać wcześniejszej rezerwacji. W razie pytań można zwrócić się do koordynatora zajęć w danym klubie, którego telefon lub adres mailowy jest podany na stronie. - Kluby Rodziców są położone w takich lokalizacjach, aby mieszkańcy wszystkich dzielnic Krakowa mogli mieć do nich dogodny dostęp. Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom rodziców planujemy cały czas rozwijać sieć klubów, aby na spotkaniach gościło jeszcze większe grono uczestników - informuje Marzena Paszkot, pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. Rodziny.

Znajdź Klub Rodziców w pobliżu miejsca Twojego zamieszkania

 • Dom Kultury „Podgórze”, ul. Sokolska 13, www.dk.podgorze.krakow.pl
 • Dwór „Czeczów”, ul. Popiełuszki 36, www.dworczeczow.pl
 • Klub Kultury „Piaskownica”, ul. Łużycka 55, www.klubpiaskownica.pl
 • Klub Kultury Kliny, ul. Biskupa A. Małysiaka 1, www.kkkliny.krakow.pl
 • Centrum Kultury Ruczaj, ul. S. Rostworowskiego 13, www.ckruczaj.pl
 • Klub Osiedlowy „Iskierka”, ul. Żywiecka 44, www.naszaiskierka.pl
 • Osiedlowy Klub Kultury "Wróblowice", ul. Niewodniczańskiego 74, www.okkw.webserwer.pl
 • Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, ul. Papiernicza 2, www.dworek.eu
 • Klub Kultury „Mydlniki”, ul. Balicka 289, www.mydlniki.dworek.eu
 • Klub Kultury „Przegorzały”, ul. Kamedulska 70, www.przegorzaly.dworek.eu
 • Klub Kultury „Paleta”, ul. Wrocławska 91, www.paleta.dworek.eu
 • Klub Kultury "Chełm", ul. Chełmska 16, www.chelm.dworek.eu
 • Klub Kultury "Wena", ul. ks. Meiera 11, www.wena.dworek.eu
 • Klub Jędruś, os. Centrum A 6a, www.krakownh.pl
 • Klub Dukat, ul. Styczna 1, www.krakownh.pl
 • Klub 303, os. Dywizjonu 303 nr 1, www.krakownh.pl
 • Klub Kuźnia, os. Złotego Wieku 14, www.kuznia.edu.pl
 • ARTzona, os. Górali 4, www.artzona.okn.edu.pl
 • Nowohuckie Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232, www.nck.krakow.pl
 • Integracyjny Klub Kultury Olsza, ul. Stanisława ze Skalbmierza 7, https://www.facebook.com/IKOlsza/
 • PAL "Azory", ul. Jaremy 1, www.pal.mops.krakow.pl
 • PAL, ul. Dąbrówki 7, www.pal.mops.krakow.pl
 • Stowarzyszenie Daleko Więcej, ul. Berka Joselewicza 28, www.dalekowiecej.pl
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale