Młodzi wirtuozi jazzu powalczą w prestiżowym konkursie

Archiwum fot. Paulina Frączek

O tym, że w lipcu jazz rządzi w Krakowie, nikogo przekonywać nie trzeba. Najlepsi wirtuozi już po raz trzeci staną w szranki o nagrody w Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Skrzypcowym im. Zbigniewa Seiferta, który rozpocznie się już 25 lipca. W tym roku udział w wydarzeniu bierze 12 skrzypków z dziewięciu krajów m.in. Litwy, Rumunii, Francji, Hiszpanii czy USA.

Zarówno wśród gwiazd, jak i jurorów tegorocznej edycji wielkie nazwiska – John Scofield, John Medeski, Mark Feldman czy Michał Urbaniak. Konkursowe zmagania będzie można śledzić od 25 do 27 lipca w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Wstęp na przesłuchania jest bezpłatny.

9 krajów, moc jazzu

Zwycięzców poznamy podczas koncertu galowego, który odbędzie się 28 lipca o godzinie 20.00 w Kijów.Centrum. W jej trakcie gitarzysta John Scofield i pianista John Medeski zagrają w towarzystwie Big Bandu Konglomerat pod dyr. Nikoli Kołodziejczyka.

W tym roku do konkursu zakwalifikowano artystów z 9 krajów. Wśród nich znaleźli się m.in. Tadas Desukas, George Dumitriu, Layth Sidiq, Francisco Palazon, Gonzalez, Benajmin „Benni” von Gutzeit, Mario Forte, Amalia Obrębowska, Marcin Hałat, Cecile Delzant, Youenn Rohaut, Greg Byres i Gabriel Terracciano. Wszystkich czekało nie lada wyzwanie – do konkursu musieli przygotować ponad 70 utworów!

– Konkurs pokazuje, że wśród uczestników mamy fantastycznych muzyków. To „nisza niszy”, ponieważ muzyka jazzowa nie jest oczywiście w zupełnym mainstreamie, a tutaj mamy muzyków wykonujących jazz na skrzypcach. Polska jest krajem wybijającym się w tej dziedzinie. Warto dodać, że do tej pory mieliśmy 10 uczestników, w tym roku będzie ich 12 – mówi Aneta Norek-Skrycka, prezes Fundacji im. Zbigniewa Seiferta.

W podobnym tonie wypowiada się pomysłodawczyni organizacji konkursu i radna miasta, Małgorzata Jantos.

– Skrzypce w muzyce jazzowej to rzadkość. Polska tę lukę wypełniła. Konkurs po raz trzeci opowie o tym, co wniósł Kraków i co wniosła Polska do światowego jazzu – podkreśla.

O tym wszystkim przekonać będzie się można już pod koniec lipca.

News will be here