Moda mówi „nie” wykorzystywaniu zwierząt

Konferencja zapowiadająca Cracow Fashion Week fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

18 marca w naszym mieście rozpoczyna się Cracow Fashion Week. Tym razem organizatorzy wydarzenia zwracają uwagę na odpowiedzialną modę, co wiąże się z ochroną środowiska i brakiem wykorzystywania zwierząt w procesach produkcyjnych.

Przez cały tydzień, od 18 do 26 marca, w Krakowie odbędzie się wiele wydarzeń związanych z modą. Pokazy, warsztaty i wykłady poświęcone przede wszystkim odpowiedzialności w modzie i biznesie to tylko niektóre z punktów programu, jakie przygotowali organizatorzy Cracow Fashion Week.

Nie zabraknie projekcji filmów dotyczących etyki w modzie i nie wykorzystywania zwierząt w procesach produkcyjnych, które zostaną wyświetlone w Kinie pod Baranami. Nasze miasto odwiedzą przedstawiciele PETA, Fashion Revolution oraz Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie, którzy wezmą udział w debacie poświęconej odpowiedzialności mody.

– W tym roku kładziemy nacisk na modę odpowiedzialną, dlatego nasze wydarzenie odbywa się pod hasłem „fashion & ecology”. Ważna jest wiedza dotycząca produkcji ubrań m.in. z jakich powstają materiałów czy kwestie transportu – wyjaśnia Rafał Stanowski z Krakowskich Szkół Artystycznych, będących głównym organizatorem wydarzenia.

„Moda nie istnieje bez społeczeństwa”

Tydzień mody rozpocznie konkurs Cracow Fashion Awards, podczas którego zostaną zaprezentowane dyplomowe kolekcje Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru. Gościnnie zostaną przedstawione kolekcje z Polski, Szwecji, Hiszpanii i Ukrainy. Jednym z bardziej interesujących punktów wieczoru będzie zapewne pokaz absolwentki i wykładowcy SAPU, Pat Guzik, której kolekcja wygrała międzynarodowy konkurs EcoChic Design w Hongkongu.

– Tegoroczna edycja odbywa się przy większej współpracy z miastem. Specyfika Krakowa wymusza na nas, aby nasze wydarzenie trochę różniło się od tych na świecie – mówi Jerzy Gaweł, dyrektor Krakowskich Szkół Artystycznych. – Nasze na pewno jest mniejsze, ponieważ nie jesteśmy stolicą, ale jak widać i u nas moda kwitnie.

Dyrektor dodał również, że sama moda jest zjawiskiem socjalnym i nie istnieje bez społeczeństwa.

Cracow Fashion Week zakończy pokaz „No Waste”, który odbędzie się 25 marca w Studiu Zabłocie, podczas którego zaprezentowane zostaną recyklingowe kolekcje stworzone z materiałów pochodzących z odzysku.

Do Krakowa przybędą znane osobowości ze świata mody, czyli Mark Fast – kanadyjski projektant, którego ubrania noszą Tilda Swinton, Ciara czy Kylie Minogue oraz Carol Morgan – międzynarodowa manager mody. Nie zabraknie polskich przedstawicieli takich jak duet MMC – Ilona Majer i Rafał Michalak, Natasha Pavluchenko, Dorota Wróblewska, Anna Jatczak, Ola Bajer czy Gosia Sabiczewska.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale