Można już korzystać z pierwszego krakowskiego pumptracku

Trzeba jeszcze zadbać o najbliższe otoczenie, ale sam obiekt jest już gotowy. W Parku Lotników Polskich w Czyżynach powstał pumptrack, czyli tor treningowy przeznaczony głównie dla rowerzystów. To pierwsze takie miejsce w Krakowie i kolejna atrakcja przyciągająca do Parku Lotników Polskich.

Najpierw z ziemi i kamieni usypano sporo niewielkich wzniesień i muld, później położono na nich warstwę asfaltu. Układ garbów i zakrętów jest taki, by możliwe było rozpędzanie się i utrzymanie prędkości bez pedałowania – ważna jest koordynacja ruchów i umiejętność zachowania równowagi. Podobne obiekty, wymyślone w latach 70. w Stanach Zjednoczonych, w ostatnim czasie również w Polsce zyskują na popularności – są m.in. w Nowym Sączu, Rudzie Śląskiej, Olsztynie i Słupsku.

W różnym wieku

– Jazda na rowerze po takim torze niesamowicie poprawia koordynację ruchową całego ciała i jest doskonałym treningiem poprawiającym krążenie, rozwijającym ogólną kondycję fizyczną – przekonuje Michał Franczyk, radny dzielnicy Czyżyny, zaangażowany w inicjatywę utworzenia toru.

Jak mówi, charakter obiektu który właśnie powstał w Krakowie powoduje, że jest on bezpieczny i umożliwia korzystanie z niego szerokiemu gronu rowerzystów, od dzieci, poprzez młodzież i dorosłych, aż po osoby starsze. – Dla najmłodszych będzie to świetna zabawa nauką, a także alternatywa dla innych współczesnych pożeraczy czasu – zapewnia. Wcześniej rowerzyści korzystali w parku z nieoficjalnego „toru”, mniej bezpiecznego i nie oferującego takich możliwości.

Na wiosnę będzie całość

Wnioskodawcami byli miłośnicy rowerów, użytkownicy parku z terenu Czyżyn, zjednoczeni w Fundacji Rozwoju Parku Lotników Polskich. Początkowo próbowali swoich sił w Budżecie Obywatelskim, wspierani przez radę dzielnicy, a ostatecznie inicjatywę przejął Zarząd Zieleni Miejskiej, który zamówił wykonanie toru. Koszt wyniósł ok. 120 tysięcy złotych.

Teren wokół toru musi jeszcze zostać uporządkowany. – Na wiosnę zostanie zasiana trawa, pojawi się też ławka i kosz – zapowiada Michał Franczyk.

Niezależnie od tej inwestycji w parku powstają jeszcze ścieżki biegowe, które z kolei są zwycięskim projektem z Budżetu Obywatelskiego. Barierki do rozciągania dla biegaczy zostały już zamontowane przy Street Workout Parku i przy placu z fontanną. Wkrótce rozpocznie się budowa ścieżek brakujących do dużej pętli (łącznie ok. 300 metrów), a prace, których realizacja wymaga dodatnich temperatur (np. malowanie znaków), zostaną wykonane do końca marca.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Czyżyny