MPEC przekopie się pod Rynkiem. Ciepło sieciowe ogrzeje Sukiennice [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski

Krakowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej przeprowadzi skomplikowaną operację, dzięki której za pomocą specjalnego rurociągu Sukiennice i Wieża Ratuszowa uzyskają dostęp do ciepła sieciowego.

Ciepłociąg zostanie poprowadzony od ulicy Brackiej, gdzie stanęła tzw. komora startowa, do ul. Świętego Jana. Komora odbiorcza znajduje się 51 metrów dalej, przy Sukiennicach. Po wykonaniu przewiertu pod ziemię zostanie wciągnięty, wyprodukowany w Szwajcarii, a sprowadzony z Niemiec, specjalny giętki rurociąg. – To najnowsza technologia stosowana na Zachodzie – w skomplikowanych przejściach pod budynkami, tam gdzie potrzebna jest elastyczność, po raz pierwszy stosujemy takie przewody – tłumaczy Marian Łyko, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Usług Technicznych MPEC.

Prace niemal niewidoczne

Dzięki zastosowaniu nowatorskiej techniki płyta rynku nie będzie rozkopana, nie będzie też większych utrudnień dla mieszkańców czy turystów. – W samych Sukiennicach, kiedy realizowaliśmy budowę podziemi, został utworzony kanał technologiczny, nie będzie więc żadnej przerwy dla zwiedzających podziemne muzeum, jak i dla restauracji; te prace będą całkowicie niewidoczne. Jedyne dwie uciążliwości dla turystów to zwężenie przy ul Brackiej i komora przy samych Sukiennicach – mówi Jerzy Marcinko wiceprezes Zarządu MPEC.

Nad przebiegiem tego skomplikowanego przedsięwzięcia inżynieryjnego czuwać będą służby konserwatorskie i archeolodzy.

Jak podkreśla Marcinko, prace pod Rynkiem to element zakrojonej na szeroką skalę rozbudowy sieci ciepłowniczej w rejonie najbardziej zagrożonym zanieczyszczeniem powietrza. – To są bardzo duże prace, które pozwolą na podłączenie wielkiej liczby budynków, ogrzewanych tradycyjnymi piecami, ale nie tylko. Dzięki nim przyłącze zyska również Urząd Wojewódzki, który, póki co, jest ogrzewany za pomocą kotłowni gazowej.

MPEC nie szczędzi pieniędzy na rozbudowę ciepłociągów. – W planie finansowym na 2017 rok zapisane jest 120 mln zł, a w rzeczowym ponad 300 zadań inwestycyjnych. Zdecydowana większość z nich, ok. 97 – 98 proc. zostało zrealizowanych. W tej chwili na zadania inwestycyjne wydaliśmy ok. 70 milionów – dodaje.

Prace nad przewiertem pod płytą Rynku potrwają ok. trzech tygodni, a jak mówią specjaliści, w Krakowie wykonuje się od 100 do 200 przewiertów dziennie.

News will be here