Mrożek zostaje na plantach

Polak wg Mrożka fot. Monika Stolarska/Łaźnia Nowa

Dobra wiadomość dla tych, którzy jeszcze nie mieli okazji do zobaczenia plenerowej wystawy rysunków Sławomira Mrożka na krakowskich Plantach. Ekspozycja postoi o tydzień dłużej, niż pierwotnie planowano.

– Ze względu na wielką radość, jaką wystawa rysunków satyrycznych Sławomira Mrożka sprawia mieszkańcom Krakowa i dzięki przychylności Pana Prezydenta Andrzeja Kuliga wystawa "Polak wg Mrożka" została przedłużona do 20 lipca – mówią przedstawiciele Teatru Łaźnia Nowa, odpowiedzialnego za organizację wystawy.

Od 15 czerwca można ją zwiedzać na odcinku od Barbakanu po ulicę Franciszkańską. Ekspozycję stanowi 200 rysunków i cytatów zmarłego przed pięcioma laty Mistrza Absurdu.

Upuszczanie powietrza

W wystawianych pracach Mrożek bezlitośnie rozprawia się z kompleksami rodaków. Dowcipnie, i z wysmakowaną ironią autor „Emigrantów” przekłuwa nadęty balon polskiej dumy narodowej – wymachiwania szabelką, tęsknoty za „Polską od morza do morza” i romantycznych zrywów, które w większości kończyły się absolutną klapą.

Dojmującą ponurość czasów totalitarnych, w których żył przepuszczał przez filtr groteski i absurdu wywołując salwy śmiechu, a jak wiadomo, humor jest największym wrogiem powagi i nadęcia.

Ekspozycję „Polak wg Mrożka” będzie można zobaczyć do 20 lipca. Wystawa gości też nad Zalewem Nowohuckim w ramach odbywającego się Bulwar(t)u Sztuki.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus