Mural, który "opowiada" o problemach

W Nowej Hucie powstaje niezwykły mural fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Na ścianie Klubu Osiedlowego „Jędruś” w Nowej Hucie powstaje mural. To artystyczny projekt społeczny, który powstaje w wyniku inicjatywy „Adding Color to Lives”. Adresatem kampanii jest młodzież z lokalnych społeczności, znajdująca się w trudnej sytuacji życiowej.

To druga odsłona inicjatywy „Adding Color to Lives”, uruchomiona przez Park Inn by Radisson. Jej partnerem jest Joel Berger – światowej sławy malarz, artysta uliczny i pedagog. W tym roku w akcję - jako jeden z czterech hoteli na świecie – został zaangażowany ten znajdujący się w Krakowie.

Inicjatywa jest przeznaczona dla młodzieży zamieszkującej lokalne społeczności i znajdująca się w trudnej życiowej sytuacji. Projekt ma dawać możliwość młodym osobom wyrażenia swoich marzeń czy emocji za pośrednictwem sztuki. Tym razem efekt współpracy młodzieży i artysty zobaczymy na ścianie Klubu Osiedlowego „Jędruś” w Nowej Hucie.

- Jestem emocjonalnie związany z projektem, ponieważ nie chodzi w nim tylko o sztukę, ale i rozwój osobisty jej uczestników. Mam też wrażenie, że wspólnie realizujemy dużo ważniejszy cel, jakim jest pokazanie, że każdy może dowolnie tworzyć i kreować swoje otoczenie. Pozwolą to także zrozumieć, że nasze działania mają realny wpływ na naszą społeczność – komentuje Joel Bergner.

„Mural jest efektem rozmów”

Współpraca z domem młodzieży rozpoczęła się w kwietniu 2016 roku. Działania związane z tworzeniem murali są jednym z kilku elementów 12-miesięcznego programu, realizowanego w celu wsparcia młodzieży, będącej w trudnej sytuacji życiowej.

– Joel Berger to nie tylko artysta, ale i nauczyciel. Wykonawcą dzieła jest sama młodzież. Pierwszego dnia odbyły się warsztaty, podczas których się poznaliśmy. Nie mieliśmy wcześniej projektu muralu, w tym pierwszym dniu zastanawialiśmy się, co namalujemy – zdradza  Sven Witlink, Responsible Business Manager EMEA at Rezidor Hotel Group. –  Pytaliśmy młodzież, co jest ważne w ich życiu, a co istotne dla społeczności lokalnej. Chcieliśmy poznać pozytywne i negatywne zdarzenia mające wpływ na życie tych osób. Dlatego można powiedzieć, że mural to efekt tych rozmów.

Dlatego też ściana budynku już została zapełniona kolorowymi rysunkami, które mają wyrażać emocje młodych twórców. – Młodzież potrafi bardzo dobrze wyrazić swoje emocje przez malowanie murali. Być może młodzież nie jest słyszana w swoim otoczeniu, ale dzięki możliwości tańca, muzyki i tworzenia murali może wyrazić siebie. Dlatego mam nadzieję, że ta inicjatywa będzie kontynuowana w przyszłości – komentuje Sven Witlink.

Oficjalne odsłonięcie muralu odbędzie się w niedzielę 25 września.

 

News will be here