Mural Silva Rerum doczeka się odnowy. Pozostaną tylko fragmenty

Mural Silva Rerum fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Mural Silva Rerum przy ul. Powstańców Śląskich czeka spora rewolucja. Dzieło powstałe w 2007 roku z okazji 750-lecia lokacji Krakowa, prawdopodobnie zostanie odnowione w połowie 2019 roku.

– Od 2 lat trwają rozmowy z władzami miasta. Jesteśmy już gotowi z pełną ofertą i przechodzimy do procesu negocjacji sponsorskich. Temat jest związany z bardzo ważnym dla Krakowa wydarzeniem. Liczymy na powodzenie akcji, ale na tym etapie nie chciałbym jeszcze zdradzać szczegółów. Mogę powiedzieć tylko tyle, że mamy wszystkie zgody i zielone światło od miasta – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Tomasz Kubik z Fundacji Silva Rerum.

Mural na nowo

Jak zaznacza nasz rozmówca, mural „zostanie w 80% odmalowany na nowo”. Oznacza to, że w większości znikną z niego dobrze znane już mieszkańcom obrazy. – Chcemy pozostawić jedynie kilka fragmentów, nawiązując do jego historii – zaznacza Kubik.

Przed przedstawicielami fundacji pracowite miesiące. Jak na razie odbędzie się kilka spotkań, po których do publicznej wiadomości zostanie podany temat Silva Rerum. Jego nową zawartość Kubik opracował wraz z Arturem Ludwikiem Zakrzewskim z agencji Zooteka. Za treść dotychczasowego muralu odpowiadał właśnie ten zespół wraz z Jerzym Rojkowskim, wówczas studentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Mural ma aż 5 m wysokości i 90 m długości. Jego nazwa odwołuje się do starej tradycji przekazywania wiedzy. W Polsce kiedyś w specjalnych skrzyniach o nazwie „silva rerum” gromadzono m.in. ważne dokumenty. Sam mural miał w założeniu również być źródłem wielu cennych informacji – w końcu udało się na nim zawrzeć ponad 100 lat dziejów naszego miasta.

Niestety, po jakimś czasie stan wielkiego dzieła zaczął się stopniowo pogarszać. Dlatego też od kilku lat mówiło się o tym, że czas najwyższy go zabezpieczyć i odnowić.

Na „Smoki” też przyjdzie czas

To jednak nie wszystko. Tomasz Kubik zapowiada, że miasto czeka jeszcze jedna „spektakularna realizacja”. Chodzi o malowidło Smoki, znajdujące się w zakolu Wisły (bulwar Wołyński) nieopodal dawnego hotelu Forum. Ma się zmienić nie do poznania w połowie przyszłego roku.

– Naszym celem jest wykonanie dzieła, które na wieki zapisze się na artystycznej mapie Krakowa i stanie się jedną z największych atrakcji turystycznych miasta – podkreśla.

Ma ono być wykonane nową techniką, która zagwarantuje mu długie lata ekspozycji w nienaruszonym stanie.

– Jeśli chodzi o tematykę murali, rok 2019 będzie należał do nas. Nowa technika, spektakularna produkcja, top artysta. Tak w skrócie można powiedzieć o kolejnym projekcie – mówi Tomasz Kubik.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze