Muzeum AK przystosowane do potrzeb osób głuchych

fot. Archiwum

Muzeum Armii Krajowej w Krakowie postanowiło zadbać o głuchych zwiedzających. Powstała nowa ścieżka „Głusi na szlAKu”, która umożliwia osobom z dysfunkcją słuchu swobodne zwiedzanie. – To, co zaistniało w muzeum AK, to nie norma, jaką mają pozostałe instytucje kultury. To kompleksowe podejście do osób głuchych – mówi Marta Majda, dyrektor oddziału Małopolskiego Polskiego Związku Głuchych.

– Nasze muzeum dostosowuje się do osób z niepełnosprawnościami słuchowymi – mówi Marek Lasota, dyrektor Muzeum AK. Przy współpracy z firmą Migam oraz małopolskim oddziałem Polskiego Związku Głuchych powstała unikalna ścieżka zwiedzania, która zawiera 27 filmów z lektorem Polskiego Języka Migowego. Żeby je obejrzeć, należy zeskanować kod QR swoim telefonem lub wyświetlić film na ekranie zamieszczonym przy ekspozycji. Każdy może wybrać wygodniejszą dla siebie opcję.

Maksymalne ułatwienia

Oprócz filmów Muzeum AK zorganizowało warsztaty dla głuchoniemych dzieci i młodzieży oraz przeszkoliło swoich pracowników z zakresu porozumiewania się z osobami głuchymi. Odbyli oni specjalne szkolenie z Polskiego Języka Migowego. – ­To co zaistniało w muzeum AK, to nie norma, jaką mają pozostałe instytucje kultury. To kompleksowe podejście do osób głuchych. Pracownicy byli przeszkoleni w tym języku, poznali kulturę osób głuchych. Każde muzeum w Polsce powinno tak wyglądać – mówi Majda.

To nie pierwszy raz, gdy muzeum przystosowuje się do potrzeb osób niepełnosprawnych. W 2015 roku wyposażono wystawy w repliki eksponatów, które osoby niewidome mogą dotykać. – Wykorzystaliśmy wszystkie możliwości, aby maksymalnie ułatwić niepełnosprawnym zwiedzanie – podsumowuje Lasota.

– Według mnie niezwykle ważny kierunek dla muzeum to przybliżanie go do potrzeb osób niepełnosprawnych i traktowanie ich na równych zasadach z innymi – mówi wiceprezydent Andrzej Kulig.

Projekt „Historia wpada w ucho” otrzymał dofinansowanie w ramach programu Narodowego Centrum Kultury - Kultura Interwencje 2017 w wysokości 36 000 zł. W ramach jesiennej edycji tego samego programu Muzeum AK otrzymało dofinansowanie na implementację ścieżki w kioskach multimedialnych w wysokości 18 000 zł.

Nowe ekspozycje

Oprócz ścieżki dla głuchoniemych w muzeum pojawią się też inne nowości. – Udało się dostać dofinansowanie na zakup pięciu specjalnych, nowoczesnych gablot na sztandary, które są bardzo cennymi pamiątkami – informuje Lasota. Muzeum AK posiada kolekcję czterech tkanin – sztandarów, które do tej pory nie były wyeksponowane dla zwiedzających.

Są to sztandary: Inspektoratu AK Lwów, 40. Pułku Piechoty, Środowiska Kombatanckiego Żołnierzy Zgrupowania „Żelbet” AK oraz sztandar 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. Tkaniny zostały umieszczone tak, aby uzupełniały muzealną wystawę.

Autor: Karoilina Kubowicz

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale