Muzeum Historii Fotografii przenosi się do Strzelnicy. Wielkie otwarcie już we wrześniu

Już we wrześniu w zabytkowej Strzelnicy zacznie działać Muzeum Historii Fotografii fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wielkie odliczanie do otwarcia zabytkowej Strzelnicy czas zacząć. Już za miesiąc do swojej tymczasowej siedziby zaprosi Muzeum Historii Fotografii. Z okazji wielkiego otwarcia przez cały weekend – 15 i 16 września – odbędą się Dni Otwarte MHF. W ich trakcie wstęp na wydarzenia i wystawy będzie bezpłatny.

Warto zatem już dziś wpisać w kalendarz powyższą datę i odwiedzić Strzelnicę na Woli Justowskiej. A tam jak na razie praca wre, ponieważ obiekt jest przystosowywany do muzealnych potrzeb.

Weekend otwarcia

Jak zapowiadał jakiś czas temu dyrektor Marek Świca, otwarcie po wakacjach będzie naprawdę huczne. Co zatem czeka na odwiedzających? Oprócz ponownie udostępnionej, stałej wystawy „Portret”, którą do końca 2017 roku można było oglądać w siedzibie przy ul. Józefitów, będzie można spędzić czas w muzealnej księgarni czy restauracji „Projekt Strzelnica”.

Pierwszą ekspozycją, która zainauguruje działalność MHF w Strzelnicy, będzie pokaz prac Wojciecha Plewińskiego – jednego z najważniejszych przedstawicieli pokolenia powojennych fotografów. Warto dodać, że zostały one zakupione w tym roku do muzealnych zbiorów.

W plenerze będzie można natomiast zobaczyć wystawę „Plewiński. Na scenie”. Na sobotę, 15 września, zaplanowano spotkanie z wybitnym fotografem, który w tym roku obchodzi jubileusz swoich 90-tych urodzin. Poprowadzi je Wojciech Nowicki.

Strzelnica oddziałem MHF?

Przypomnijmy, że budynek od kilku miesięcy MHF dzierżawi od Zarządu Infrastruktury Sportowej ze względu na trwający generalny remont siedziby przy ul. Józefitów 16. Umowa została zawarta na czas nieokreślony.

Kiedy w kwietniu rozmawialiśmy z dyrektorem muzeum, Markiem Świcą, przyznał, że Strzelnica w przyszłości być może nie będzie jedynie „tymczasową” siedzibą.

– Może w przyszłości stanie się oddziałem naszego muzeum?  Ale o tym będziemy myśleć później i zobaczymy, co przyniesie przyszłość – ocenił.

Wyraził nadzieję, że działalność MHF sprawi, że mieszkańcy chętnie będą spędzać czas w tym rejonie.

Zabytkowa Strzelnica na Woli Justowskiej w ciągu ostatnich trzech lat przeszła sporą metamorfozę. Koszt modernizacji budynku wyniósł prawie 12 mln zł, z czego większą część pokryło miasto.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Zwierzyniec
comments powered by Disqus