Muzeum Historyczne przenosi się do Galerii Krakowskiej

Wizualizacja wschodniego skrzydła Pałacu Krzysztofory po remoncie

Wielkie zmiany w Pałacu Krzysztofory, siedzibie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. 1 kwietnia rozpoczynają się przygotowania do remontu, który ma potrwać trzy lata. Na czas prac część administracyjna placówki zostanie przeniesiona do Galerii Krakowskiej. Planowany koniec remontu przypada na 2020 rok.

Siedzibę Muzeum Historycznego Miasta Krakowa czeka modernizacja ponad 4000 m2 wschodniego skrzydła. Dzięki temu powierzchnia wystawiennicza Pałacu Krzysztofory zwiększy się z 280 m2 do 1000 m2.

Pojawi się biblioteka, archiwum i kawiarnia. Ostatnie piętro zostanie przeznaczone na strefę wypoczynkową. Jak mówi dyrektor Michał Niezabitowski, cały obiekt – z wyjątkiem strychu, będzie stanowił przestrzeń publiczną.

1 kwietnia, po raz ostatni przed remontem w Pałacu Krzysztofory, będzie można odwiedzić salę Fontany. Zostanie ona udostępniona po jego zakończeniu – 5 czerwca 2020 roku. Na razie trwają prace mające na celu zabezpieczenie dzieł czy polichromii znajdujących się w budynku. Oficjalne rozpoczęcie remontu jest przewidziane na 1 stycznia 2018 roku. Pałac ma ponownie zyskać barokowy wygląd, a pomieszczenia będą pełniły przede wszystkim funkcje reprezentacyjne.

Historia zaklęta w kamieniach

W założeniu Pałac Krzysztofory ma stać się „Muzeum Kompletnym”, czyli miejscem dostępnym dla wszystkich niezależnie od wieku czy zainteresowań. Pierwsza część prac została już zrealizowana – skrzydło zachodnie zostało odnowione zgodnie z pomysłem pracowni Marka Cempli, która wygrała konkurs na przebudowę w 2002 roku.

Po zakończeniu modernizacji części wschodniej, cały obiekt będzie dawał możliwość różnego rodzaju „doświadczania dziedzictwa”. Znajdzie się w nim Poczytalnia, Smakowalnia czy Posłuchalnia. Stała wystawa ma natomiast stanowić Doświadczalnię.

Jej idea opiera się na przejściu przez sześć zdefiniowanych obszarów, zamkniętych w siedem kamieni filozoficznych – Prolog z Ziemi, Ołów – związany z historią i polityką miasta, Kamień – miejska przestrzeń i jej budowa, Miedź – przestrzeń kupiecko-społeczna miasta, Srebro – niepodległość i patriotyzm, Sól – przestrzeń duchowa. Ostatnim z nich będzie Złota Legenda Miasta.

Przeprowadzka do galerii

Modernizacja wiąże się również z przeprowadzką. W nowe miejsce mają zostać przeniesione biura stanowiące zaplecze administracyjne.

– Zmiana lokum wiąże się oczywiście z kosztami – mówi Michał Niezabitowski. – W celu wynajmu powierzchni ogłosiliśmy konkurs i najmniejszy koszt zaoferowała nam Galeria Krakowska. Przyznaję, że to dobra wiadomość, ponieważ w wielu polskich miastach występuje konflikt pomiędzy galeriami a muzeami.

Całkowity koszt remontu to 42 mln zł. 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale