Muzeum, koncerty i zieleń. Tak zmieni się hangar lotniczy po remoncie

Hangar lotniczy w Czyżynach po remoncie zmieni się nie do poznania

Muzeum, zieleń i miejsce relaksu. Tak wyglądają plany zagospodarowania hangaru lotniczego przy ul. Stella Sawickiego w Czyżynach. W oddziale Muzeum Inżynierii Miejskiej będą prezentowane tramwaje, autobusy czy pojazdy służb technicznych. Oprócz tego w obiekcie mają się również odbywać koncerty.

Na terenie byłego lotniska Rakowice-Czyżyny trwa remont zabytkowego hangaru lotniczego. Do tej pory wyremontowano całą połać dachu, zniknęły również wzniesione przez MPK w latach 60-tych przybudówki. Oprócz tego wzmocniono filary wspierające konstrukcję. Zdemontowano ośmioskrzydłowe wrota, które niemalże w połowie wypełniały północną ścianę.

Wystawy, koncerty i edukacja

Po zakończonych pracach hangar wraz z otaczającym go terenem będzie pełnił funkcje wystawiennicze, koncertowe i edukacyjne. Będzie to też miejsce do prowadzenia prac badawczych i archiwizacyjnych. Takie plany przedstawiło ostatnio Muzeum Inżynierii Miejskiej.

– Miejsce zostanie przystosowane tak, aby mieszkańcy mogli spędzać w nim czas wolny. Chodzi przede wszystkim o deglomerację kultury – aby była dostępna w całym Krakowie, a nie tylko w centrum – mówi Piotr Gój, dyrektor Muzeum Inżynierii Miejskiej. – Będzie to również przestrzeń dla wielkogabarytowych pojazdów technicznych. Tramwaje i autobusy nie będą ściśnięte jeden obok drugiego. Ekspozycję chcemy zaaranżować tak, aby w momencie organizacji koncertu można byłoby je rozsunąć.

Cztery etapy

Nim jednak to nastąpi, przed muzeum sporo pracy. Jak informuje dyrektor, trzeba wykonać podłoże, zasypać wybudowane kanały i stworzyć instalację przeciwpożarową oraz wodno-kanalizacyjną. Wokół hangaru ma powstać przestrzeń zielona z małą architekturą i oświetleniem. Ma być ona zagospodarowana w taki sposób, aby mieszkańcy mogli spędzać tu czas przez cały rok.

Ze względu na koszty i zakres prac, projekt podzielono na cztery etapy. Termin jego realizacji jest uzależniony od pozyskania środków na poszczególne etapy, ale jeśli w 2017 roku uda się uzyskać dofinansowanie na rewitalizację terenu, prace mogłyby się zakończyć w 2020 lub 2021 roku.

Całkowity koszt prac to prawie 26 mln zł.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Czyżyny

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale