Muzeum Kraków czy Muzeum Krakowa? Mieszkańcy mogą pomóc w podjęciu decyzji

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Konsultacje społeczne w sprawie zmiany nazwy Muzeum Historycznego Miasta Krakowa weszły w kolejny etap. Do 18 grudnia mieszkańcy mogą wypełnić krótką ankietę, w której pojawiają się pytania o kierunek rozwoju instytucji i nową nazwę.

Możliwe, że w przyszłym roku Muzeum Historyczne Miasta Krakwa będzie używać krótszej nazwy. Dotychczasowa pozostanie w statucie placówki, a krótsza ma zostać wyłoniona w toku konsultacji społecznych. Pod uwagę brana jest nazwa Muzeum Kraków.

– Wyciągając wnioski z przestrzeni historii, która była za nami, musimy być dzisiaj muzeum miasta. Wynika z tego postępująca zmiana programu naszego działania, ale i chęć zmiany nazwy – mówi Michał Niezabitowski, dyrektor MHK.  –  Chodzi o jej zasadnicze skrócenie po to, aby mocniej wyrażała tematy naszych rozmów z mieszkańcami, czyli Kraków.

Pod koniec października rozpoczęły się konsultacje społeczne, które w poniedziałek weszły w nowy etap. Do 18 grudnia, do godziny 12.00, mieszkańcy mogą wypełnić ankietę, w której przygotowano pytania o kierunek rozwoju instytucji oraz zmianę nazwy. Ankieta znajduje się pod adresem www.mhk.pl/konsultacje.

Muzeum Kraków czy Krakowa?

Na wspomnianej stronie już teraz można poznać niektóre opinie dotyczące zmiany nazwy. Jak napisała w liście do władz MHK Elżbieta Kusina, prezes Federacji Stowarzyszeń Przewodnickich, „proponowana w dyskusji nazwa „Muzeum Kraków” jest może łatwiejsza dla cudzoziemca, ale też i niejednoznaczna”.

– Proponowana druga nazwa Muzeum – „Muzeum Krakowa”, jest naszym zdaniem bliższa oryginałowi, czyli tradycyjnej, długiej nazwie. Nowa nazwa „Muzeum Krakowa” jest swego rodzaju zbitką, skrótem całej historycznej, długiej nazwy muzeum i w pełni wpisuje się w trend nowego podejścia, aby krótką nazwą, hasłem, sloganem oddać istotę rzeczy – napisała Kusina.

Odmienne zdanie na ten temat ma Związek Muzeów Małopolskich. W liście podpisanym przez prezesa Andrzeja Szpunara widnieje informacja, że stowarzyszenie opowiada się za nazwą Muzeum Kraków.

– W sensie informacyjno-promocyjnym daje prosty i jasny przekaz. W przypadku Muzeum Kraków mogą istnieć wątpliwości o charakterze językowym, ale warto także pamiętać, że dla turysty zagranicznego jest to problem raczej nieistotny – czytamy w liście.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale