Muzeum Narodowe: „Jesteśmy poruszeni tragicznym pożarem siostrzanej instytucji w Rio”

Wystawa w MNK, Archiwum fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

„Jako muzealnicy jesteśmy głęboko poruszeni tragicznym pożarem Muzeum Narodowego w Rio de Janeiro”. Tak dyrekcja wraz z pracownikami Muzeum Narodowego w Krakowie odniosła się do tragicznego pożaru 200-letniej, najstarszej naukowej instytucji w Brazylii.

„To, co wydarzyło się na początku września 2018 roku, jest niewyobrażalną stratą dla kultury i historii całego świata. Rozumiemy ten smutek, gdyż Muzeum Narodowe w Krakowie możemy określić mianem instytucji siostrzanej – największej i najstarszej w Polsce. Wierzymy, że wiedza przekazywana przez Muzeum ocalała w pamięci odwiedzających je gości” – takie słowa pojawiły się w oświadczeniu opublikowanym na oficjalnej stronie MNK.

Przypomnijmy, że wieczorem 2 września zaczęła płonąć najstarsza instytucja naukowa w Brazylii.

– To smutny dzień dla wszystkich Brazylijczyków. Straciliśmy 200 lat pracy, badań i wiedzy – napisał na Twitterze brazylijski prezydent Michel Temer.

Jak ocenił dyrektor muzeum Jose Perez Pombal, „stracone zostało 200 lat historii”. Zniszczone zostały m.in. wszystkie archiwa historyczne, najstarsza ludzka skamielina odkryta w 1975 roku  – „Luzia”, szkielet dinozaura znaleziony w Minas Gerais.

Cała kolekcja muzeum liczyła ponad 20 mln eksponatów.

comments powered by Disqus