Muzeum Podgórza pokaże dawny port solny

Muzeum Podgórza powstaje w dawnym Zajeździe pod św. Benedyktem fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Już tylko miesiące dzielą nas od otwarcia Muzeum Podgórza – nowego oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Stała wystawowa będzie podzielona tematycznie i zaprezentuje historię tego miejsca do czasów współczesnych. Jak się okazuje, jeden z wątków dotyczy handlu solą wielicką.

Pod koniec października zostanie oficjalnie otwarte Muzeum Podgórza. W nowym oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa będzie zaprezentowana wystawa „Miasto pod kopcem Kraka”.

Zostanie podzielona na poszczególne tematy dotyczące podgórskiego przemysłu, ważnych postaci takich jak Wojciech Bednarski czy Antoni Mateczny i roli Podgórza w odzyskiwaniu niepodległości. Jednym z wątków będzie również mało znany temat, czyli handel solą wielicką.

Trochę o soli

Handel odbywał się na prawym brzegu Wisły, na obszarze Zabłocia będącego niegdyś wsią. Od XVI wieku do lat 60. XIX wieku działał tu port i skład wielickiej soli. Co ciekawe, już od XIII wieku traktem solnym pod Krzemionkami na rynek kazimierski i krakowski dowoziły sól wozy kupieckie. Dzięki tej drodze handlowo-pocztowej Podgórze w XIX wieku zyskało znaczenie w polityce gospodarczo-militarnej wiedeńskiego dworu. Sól przynosiła cesarstwu spore dochody.

Na wystawie zostaną zaprezentowane ryciny ukazujące pracę w kopalni soli w Wieliczce, jak i techniczne etapy wydobywania soli, składanie beczek czy załadunek na powierzchni na prapolskie wozy. Oprócz tego na zwiedzających będą czekać m.in. modele portu solnego, statków przewożących sól i kopie bałwanów solnych.

Dodatkowo, na filmowej animacji z użyciem panoramy Kazimierza z końca XVI wieku, zaprezentowany zostanie spław soli i praca szyprów.

Prezentowane plany pokażą również lokalizację składu solnego i rozbudowę w latach 1817 – 1819. Z tego okresu pochodzi jedyny obiekt z czasów istnienia solnego portu – budynek przy ul. Na Zjeździe. Tak naprawdę pełnił on funkcję stajni dla koni, które ciągnęły galary z solą w górę rzeki do Dworów znajdujących się nieopodal Oświęcimia. Po 1846 i zajęciu przez wojska austriackie, obiekt został przeznaczony na koszary.

Muzeum dla mieszkańców

Przypomnijmy, że Muzeum Podgórza jest realizacją jednej z obietnic złożonych mieszkańcom dzielnicy w trakcie obchodów 100-lecia połączenia Krakowa z Podgórzem. Jak podkreśla Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, będzie to miejsce służące integracji lokalnej społeczności.

– Chcemy rozmawiać o przeszłości, teraźniejszości i przede wszystkim przyszłości Podgórza. Mamy na uwadze dwie wartości: Stare Miasto Podgórze i cały prawobrzeżny Kraków. Będzie to tzw. muzeum partycypacyjne, czyli miejsce debaty o dziedzictwie – przyznaje dyrektor Niezabitowski.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze