Muzeum PRL-u oddziałem Muzeum Historycznego. Z nową nazwą i ekspozycją

Muzeum PRL-u w Nowej Hucie fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Muzeum PRL-u i Muzeum Historyczne Miasta Krakowa łączą siły. Podczas ostatniej sesji radni zgłosili projekt uchwały dotyczący połączenia placówek w jedną instytucję kultury. I tym sposobem działająca na terenie dzielnicy instytucja stanie się oddziałem MHK – Muzeum Nowej Huty.

Muzeum Nowej Huty to nowa nazwa działającego dotychczas w Kinie Światowid Muzeum PRL-u. Od marca 2019 placówka stanie się oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – taki projekt uchwały zgłosili radni podczas ostatniej sesji.

Przypomnijmy, że Muzeum PRL-u (w organizacji) początkowo miało być wspólną instytucją miasta oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Plany uległy zmianie, a umowa związana ze współprowadzeniem placówki wygasa z końcem lutego 2019.

– Powstanie oddział Muzeum Nowej Huty, który będzie kontynuacją i rozszerzeniem dotychczasowej działalności placówki i naszego oddziału Dzieje Nowej Huty. Obecny oddział dysponuje niewielką przestrzenią, już dziś ledwie starczają na jego działania. Połączenie i zrobienie silnego oddziału dla tej części Krakowa na pewno jest ruchem w dobrą stronę – przekonuje Krzysztof Haczewski z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Dlatego też Dzieje Nowej Huty przeniosą się do „Światowida”. W oddziale będą prezentowane dzieje Nowej Huty po 1945 roku – poszczególne sekcje tematyczne będą poświęcone różnym okresom. W związku ze zmianami nie będzie żadnej przerwy w funkcjonowaniu muzeum.

Lepsze Muzeum PRL-u czy Nowej Huty?

Jeśli chodzi o samą zmianę nazwy, przedstawiciel MHK przyznaje, że to zdecydowanie „dobra zmiana”. – Sami nowohucianie bardzo mocno chcą powstania muzeum opowiadającym o ich dzielnicy, czyli o Nowej Hucie. Nazwa Muzeum PRL-u działa może nieco korzystniej na zewnątrz, a Muzeum Nowej Huty – naszym zdaniem, jest lepiej ukierunkowane w stronę najważniejszej grupy odbiorców, czyli mieszkańców Nowej Huty – zaznacza Haczewski.

Kwestia zmiany nazwy była już dyskutowana wcześniej. W 2017 roku Tomasz Urynowicz w swojej interpelacji pisał, że jeżeli muzeum ma być instytucją prowadzoną samodzielnie przez miasto, warto jeszcze raz przemyśleć jej nazwę.

– Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać nazwę Muzeum Nowej Huty (mamy już Muzeum Podgórza, a Muzeum Historyczne Miasta Krakowa ma zmienić się w Muzeum Kraków) i o PRL-u opowiadać w nim z nowohuckiej perspektywy. Nie muszę chyba dodawać, że byłby to cenny gest wykonany przez władze miasta w kierunku mieszkańców dzielnicy – pisał radny w swojej interpelacji.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale