Muzeum PRL-u zagląda w przeszłość i do podziemi [Art. sponsorowany]

Rok 2015 w Muzeum PRL-u (w organizacji) upływa pod hasłem „PRL mieszka w nas?”. W drugiej połowie roku zajrzymy też do nowohuckich podziemi, skrywających schrony z okresu zimnej wojny.

Muzeum ma być miejscem spotkania różnych narracji o PRL-u - politycznej, społecznej, obyczajowej, kulturalnej, a także rozmów i debat na temat epoki. Ma być interaktywne i zbudowane w dużej części na relacjach, świadectwach osób w tej epoce żyjących, ale także w oparciu o interdyscyplinarne studia nad epoką.

„PRL mieszka w nas? Kultura czasu wolnego”

Na wernisaż swej pierwszej tegorocznej wystawy - „PRL mieszka w nas? – kultura czasu wolnego” – Muzeum PRL-u, mieszczące się w ścisłym centrum najstarszej części Nowej Huty - w dawnym kinie Światowid (os. Centrum E 1), zaprasza 17 czerwca.

Pierwsza część tytułu wystawy „PRL mieszka w nas?” zaprasza do refleksji o tym, na ile ta epoka jest wciąż żywa, na ile jest istotnym składnikiem naszej mentalności. Natomiast druga część tytułu odnosi się wprost do problematyki prezentowanej na wystawie. Jest nią kultura czasu wolnego. Głównym bohaterami ekspozycji są Nowa Huta i Kraków, a w dalszej drodze opowieść rozszerza się na południe Polski – duże miasta i aglomeracje, a także miasta powiatowe, wsie i przysiółki.

Na wystawie zobaczymy: podwórko, działkę, kino, świetlicę i dom kultury oraz wspominany do dziś przez okolicznych mieszkańców nowohucki Klub Międzynarodowej Prasy i Książki. Każda z tych przestrzeni będzie osobną opowieścią, a wszystkie razem opowiedzą o podejściu do czasu wolnego, do człowieka, kultury popularnej w PRL-u. Lata 50., 60., 70. i 80. zobaczymy nie jako odrębne dekady, ale jako proces, obrazujący zmiany w modzie, mentalności, obyczajowości, kulturze.

Na wystawie zobaczymy nie tylko mnóstwo fotografii lecz także m.in.: elementy wyposażenia świetlicy, altany działkowej czy sali kinowej.

Wystawę będzie można oglądać do końca lutego 2016 r., od środy do niedzieli w godz. 10-17.

O zimnej wojnie i schronach

Równolegle z wernisażem wystawy „PRL mieszka w nas?” Muzeum PRL-u planuje udostępnienie dla zwiedzających części swych podziemi, wraz ze znajdującym się w nich zimnowojennym schronem. Przeprowadzone w ostatnich tygodniach prace remontowe pozwoliły przywrócić mu oryginalny wygląd.

Udostępnienie schronu to wstęp drugiej tegorocznej wystawy Muzeum PRL-u, której wernisaż zaplanowano na 16 września. Tematem tej ekspozycji będzie zimna wojna i budowle obronne z czasów PRL-u. Jej centralnym elementem staną się schrony budowane w latach 50. XX wieku pod Nową Hutą - pod blokami, przedszkolami, szkołami, ośrodkami zdrowia, instytucjami kultury. Tłem stanie się opowieść o latach 50. i narastającej atmosferze zagrożenia III wojną światową, a także jej propagandowym rozgrywaniu. Twórcy ekspozycji zapowiadają też, że zmierzą się z nowohuckimi mitami!

Debaty i wykłady otwarte

Wystawie „PRL mieszka w nas?” towarzyszy cykl zapowiadających ją, a następnie komentujących debat. Ich tematami były już m.in.: aktywność społeczna i świętowanie, kolejne poświęcone będą m.in.: blaskom i cieniom architektury PRL-u, modzie i nostalgii za PRL-em. Porozmawiamy również o tym, dlaczego dla wielu - zwłaszcza młodych - osób PRL jest dziś przede wszystkim elementem popkultury.

Współorganizatorem drugiego cyklu debat otwartych w Muzeum PRL-u (odbywają się zawsze w ostatni czwartek miesiąca o godz. 18) jest Stowarzyszenie Sieć Solidarności. Debaty Solidarności (organizowane w roku 35-lecia związku) to próba zmierzenia się z jej ideami i dziedzictwem, spojrzenia na nie z perspektywy młodych ludzi, którzy nie pamiętają PRL-u (to oni są moderatorami dyskusji).

W 2015 r. Muzeum PRL-u zaprasza także na cykl wykładów otwartych (odbywają się w każdy drugi poniedziałek miesiąca, początek o godz. 18). Jego wiosenna edycja jest poświęcona „Dekadom PRL-u", tematem jesiennej będą „Ludzie PRL-u”.

Oferta edukacyjna dla szkół

Muzeum PRL-u przygotowało ofertę zajęć edukacyjnych dla dzieci młodzieży ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Cena za zajęcia: 100 zł. Obejmuje ona także zwiedzanie z przewodnikiem bieżącej wystawy.

Proponowane tematy dla klas 4-6 szkół podstawowych: „PRL dla początkujących” (ogólne wprowadzenie do historii PRL-u, przybliżenie najważniejszych pojęć), „Solidarność – walka bez przemocy” (fenomen Solidarności, metod przez nią stosowanych, omówienie dekady lat 80. XX wieku i końca systemu w Polsce), „Polska przed i po 1989 r.” (główne cechy PRL-u, w jaki sposób doszło do końca systemu komunistycznego w Polsce, podstawowe różnice między PRL, a obecną Polską).

Proponowany temat dla gimnazjów: „Polska przed 1989 rokiem”.

Proponowane tematy dla szkół średnich: „Kryzysy w PRL-u”, „Rodzina w PRL-u”, „Różne oblicza propagandy w PRL-u”, „Jak podporządkować sobie kraj – instrukcja obsługi”.

Realizacja zajęć dla szkół średnich możliwa jest także w ramach w ramach realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego bezpłatnego projektu "Kultura dostępna" (do wyczerpania limitu - 20 lekcji).

Dodatkowe informacje i rezerwacje (z minimum tygodniowym wyprzedzeniem) można uzyskać pisząc na adres: z.semik@mprl.pl.

Z dziejów kina Światowid

Kino Światowid wzniesiono w latach 1955-57, według projektu Andrzeja Uniejewskiego. Ma 3480 m² powierzchni i dwie sale projekcyjne. Jedną z jego największych atrakcji są mieszczące się w piwnicach schrony.

Kino działało do roku 1992, a potem budynek zmienił się w rodzaj chaotycznego centrum handlowego. W 2006 r. gmina Kraków odkupiła budynek od spółki Apollo Film. Od kwietnia 2008 r. do grudnia 2012 r. w dawnym kinie działał oddział Muzeum Historii Polski. 7 listopada 2012 r. Rada Miasta Krakowa podjęła decyzję o powołanie Muzeum PRL-u (w organizacji). W październiku 2013 r. RMK gmina Kraków podpisała z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego umowę w sprawie współprowadzenia MPRL.

 

Aktualny plan wszystkich debat, spotkań, pokazów i warsztatów na stronie www.mprl.

 

Muzeum PRL-u (w organizacji)

os. Centrum E1, 31-934 Kraków, tel.: 12 446 78 21, 12 446 78 22

Biuro czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8-16.