Muzyczna podróż przez dawne dwory królewskie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Już niedługo, bo 26 marca rozpoczyna się kolejna edycja festiwalu Misteria Paschalia. Jednak posłuchać muzyki dawnej będzie można trochę wcześniej, bo już 21 marca. Wtedy też obchodzony jest Europejski Dzień Muzyki Dawnej. Tego dnia w kościele św. Marcina odbędzie się specjalny koncert, podczas którego zabrzmi liryka miłosna czy przebojowe pieśni z przełomu XVI i XVII wieku z Anglii, Polski i Włoch.

Kilka dni przed rozpoczęciem festiwalu Misteria Paschalia, w kościele św. Marcina odbędzie się wyjątkowy koncert, podczas którego będzie można posłuchać liryki miłosnej, muzyki religijnej i przebojowych pieśni przełomu XVI i XVII wieku, które wówczas wybrzmiewały  w Anglii, Polsce czy we Włoszech. Wydarzenie zorganizowano w ramach Europejskiego Dnia Muzyki Dawnej, obchodzonego 21 marca.

Każdy, kto chciałby wziąć udział w koncercie, od 12 marca może odebrać bezpłatne wejściówki w punkcie InfoKraków w Pawilonie Wyspiańskiego i przy ul. św. Jana 2, a także za pośrednictwem portalu evenea.pl. Co ważne, jedna osoba może otrzymać maksymalnie dwie.

Muzyka dworów europejskich

Tym razem publiczność uda się w muzyczną podróż przez dawne dwory królewskie. Koncert „Muzyka europejskich dworów na styku renesansu i baroku” został pokazany tak, aby pokazać, jak wiele wspólnego mają ze sobą pieśni epoki elżbietańskiej, madrygały Monteverdiego i psalmy Gomółki. Program uzupełnią utwory mniej znanych twórców, m.in. Diomedesa Cato, którego rodzina, gdy ten miał zaledwie pięć lat, uciekając przed włoską inkwizycją, przeniosła się do Krakowa, oraz Tobiasa Hume’a, szkockiego kompozytora i wirtuoza violi oraz żołnierza armii rosyjskiej i szwedzkiej.

Czas na Misteria Paschalia

Będzie to dobra okazja, aby wprawić się w odpowiedni nastrój przed nadchodzącym festiwalem Misteria Paschalia, który startuje już 26 marca. W 2017 roku zmianie uległa formuła wydarzenia – od tej pory skupia się ono na prezentacji muzyki dawnej określonego regionu. Tym razem będą to Wyspy Brytyjskie.

– To, że ta formuła została zmieniona i się sprawdza, widać po ostatniej edycji. Mamy bardzo dobre lokalizacje, staramy się, w tym szczególnym tygodniu dla nas wszystkich, odgrywać koncerty w świątyniach – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Wydarzenie potrwa do 2 kwietnia.

comments powered by Disqus