Muzyczny spacer po zabytkach Krakowa

Muzyka w Starym Krakowie fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Już 15 sierpnia rusza jeden z najstarszych polskich festiwali – Muzyka w Starym Krakowie. Piękne utwory jak co roku dodadzą blasku zabytkom. Koncerty będą się odbywały m.in. w kościołach, Sukiennicach czy na dziedzińcu Collegium Maius.

– Każda z edycji to muzyczny spacer po zabytkach Krakowa. Dotychczasowa idea festiwalu została zachowana. W tym roku repertuar obejmuje wykonania od muzyki dawnej po współczesną. A te zabrzmią podczas 19 koncertów – zaznacza rzeczniczka festiwalu, Agnieszka Malatyńska.

Najwięcej z nich zaplanowano w krakowskich świątyniach. Kościół Bożego Ciała, Bazylika oo. Franciszkanów czy oo. Bernardynów to tylko niektóre z nich. Niezwykłe kompozycje zabrzmią również w synagodze Tempel i Starej Synagodze na Kazimierzu.

Muzyczne bogactwo

Jedno jest pewne – będzie w czym wybierać. Na pierwszy ogień – koncert Grigorija Sokołowa, który zapewne znowu przyciągnie tłumy. Geniusz fortepianu zainauguruje 15 sierpnia 43. edycję wydarzenia w Filharmonii Krakowskiej.

Cztery dni później zapowiada się kolejne niezwykłe widowisko. A to za sprawą wiolonczelisty Stevena Isserlisa.

– Pomysł przyjazdu artysty rodził się od dawna. Isserlis odwiedzi Kraków również z powodów osobistych. Jest potomkiem fundatora powstałej w XVI wieku synagogi Remu na Kazimierzu. W tym miejscu zagra koncert 16 sierpnia. Będzie on jednak zamknięty dla publiczności i będzie miał kameralny charakter – zaznacza dyrektor artystyczny festiwalu, Stanisław Gałoński.


Artyści z Polski i zagranicy

Kto jeszcze zawita do Krakowa? Wśród licznego grona artystów znaleźli się również wokalista obdarzony najniższym głosem świata Joel Frederiksen, flecista z największych estrad Michael Martin Kofler, znany amerykański wokalny kwartet The Golden Gate Quartet czy wokalny zespół Amarcord założony ponad 25 lat temu w Lipsku.

Sporą dawkę pięknych, muzycznych emocji zapewnią również polscy wykonawcy. Wystarczy wspomnieć chociażby o klawesynistce Elżbiecie Stefańskiej, która tym razem wystąpi w duecie z Mariko Kato, wiolonczeliście Bartoszu Koziaku, fleciście Leszku Dlugoszu, który zagra wraz z Agatą Długosz czy klawesyniście Marku Toporowskim.

Nie można zapomnieć o orkiestrach. Publiczności zaprezentują się Sinfonietta Cracovia, Orkiestra Akademii Beethovenowksiej i Wirtuozi Lwowa. Wystąpią również zespoły, a wśród nich m.in. Collegium Marianum, oraz chóry – Lwowski Chór Kameralny „Gloria” i rosyjski Chóralny Zespół Solistów „Tiebie Pojem”.

43. Festiwal Muzyka w Starym Krakowie potrwa do 31 sierpnia. Bilety można kupić na stronie www.mwsk.eu oraz w kasie festiwalowej w Filharmonii Krakowskiej (wejście od ul. Straszewskiego), Punktach Informacji Miejskiej (Pawilon Wyspiańskiego, ul. św. Jana 2, Sukiennice, ul. Józefa 7) oraz w miejscu koncertu na godzinę przed rozpoczęciem.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus