Na estakadzie zamontują tablice z rozkładem

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Jeszcze w tym miesiącu na estakadzie Lipska-Wielicka mają się pojawić tablice z rozkładem jazdy pociągów. Po ponad dwóch latach funkcjonowania obiektu pasażerowie nie będą się już musieli zastanawiać, na który peron zejść z przystanku tramwajowego.

O to, by na estakadzie pojawiła się tablica rozkładem, zwróciliśmy się do ZIKiT i PKP PLK w sierpniu tego roku. Obydwie strony wypowiedziały się pozytywnie, choć ostrożnie. – Planujemy podjęcie rozmowy z zarządcą obiektu, czyli z ZIKiT-em, w celu rozważenia możliwości wprowadzenia dodatkowych ułatwień informacyjnych dla podróżnych, przemieszczających się estakadą i korzystających z pociągów – zapowiadała wówczas Dorota Szalacha z biura prasowego kolejowej spółki.

Interwencja pomogła

W sprawę zaangażowało się we wrześniu także Radio Kraków. Jedna z dziennikarek postanowiła „wyręczyć” instytucje i sama nakleiła na estakadzie wydrukowane rozkłady. I choć ZIKiT skrytykował to rozwiązanie jako nietrwałe, to po raz pierwszy padły wówczas konkretne deklaracje, że tablice na estakadzie się pojawią.

Urzędnicy miejscy podkreślają, że choć sprawa wydaje się prosta, wymaga wielu uzgodnień. – Jest to kwestia gwarancji konstrukcji oraz podłączenia do energii elektrycznej celem zapewnienia zarówno czytelności, jak i spójności informacji pasażerskiej – tłumaczy Michał Pyclik, rzecznik prasowy ZIKiT.

Przy okazji montażu tablic na estakadzie pojawi się też inny brakujący element – tablice informujące o numerze peronu. To również wymaga uzgodnienia, by uniknąć utraty gwarancji.

Drobna rzecz, a ważna

Brak tablic powoduje, że pasażerowie nie wiedzą, na który peron powinni zejść lub zjechać z estakady, by wsiąść do swojego pociągu. O tym, który jest właściwy, dowiedzą się dopiero z tablic zamontowanych na dole. Jeśli wybiorą źle, muszą wrócić na estakadę albo skorzystać z przejścia podziemnego, które nie jest dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

ZIKiT deklaruje, że gabloty zostały już zakupione i że – po uzyskaniu ostatnich zgód – zostaną zamontowane jeszcze do końca października.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale