Na terenie dawnych zakładów powstają mieszkania. Ulica Lekarska bez zmian

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W miejscu dawnych zakładów Artigraph przy ulicy Prądnickiej 65 trwają ostatnie przygotowania do oddania inwestycji mieszkaniowej. Dzięki konserwatorskim wytycznym zachowany zostanie zabytkowy mur. Niestety, nie udało się zrealizować planów dotyczących modernizacji ulicy Lekarskiej.

Pierwsze prace budowlane wystartowały początkiem 2015 roku. W ramach projektu powstały 172 mieszkania. Dodatkowo zbudowano też parking podziemny na poziomie -1 oraz dodatkowe miejsca postojowe na poziomie 0 przeznaczone dla przyszłych mieszkańców i klientów lokali usługowych, które znajdą się na parterze.

Jak mówi Agnieszka Nalepa z firmy Tętnowski Development, projekt jest już w końcowym etapie realizacyjnym, a całość ma być gotowa w marcu 2017. Zaznacza jednak, że być może budowa przebiegnie jeszcze sprawniej.

– Trwają prace wykończeniowe w zakresie części wspólnych, elewacji, zagospodarowania terenu. Rozpoczęte zostały również prace renowacyjne na zabytkowym murze, który okala budynek od strony ul. Prądnickiej i częściowo ul. Lekarskiej – informuje.

To właśnie zabytkowy mur będzie charakterystycznym elementem budynku. Według wytycznych konserwatora zabytków, zachowanie części zabytkowej było konieczne.

Lekarska bez zmian

Sama informacja o tym, że na terenie dawnych zakładów powstaną mieszkania, nie podobała się wówczas przewodniczącemu Rady Dzielnicy IV Jakubowi Koskowi, który uważał, że zabytkowy budynek nie powinien być rozebrany, a kolejne mieszkania zwiększą korki w i tak mocno zatłoczonej części miasta.

– Powstanie inwestycji na pewno zwiększy korki, ale jest też kolejny problem – brak miejsc parkingowych na tej ulicy. Oczywiście nowe budownictwo ma je przewidziane, ale te miejsca postojowe czy garażowe też trzeba kupić. Wielu mieszkańców tego nie robi i parkuje na ulicy, więc będzie jeszcze gorzej, a już jest bardzo, bardzo źle – mówił Jakub Kosek.

Rozwiązaniem części problemów mogła być modernizacja ulicy Lekarskiej. Inwestor chciał nawet oddać część swojej działki, aby poszerzyć jezdnię i uczynić ją dwukierunkową, dzięki czemu zwiększyłaby się jej przepustowość. Niestety w najbliższej przyszłości nie należy spodziewać się zmian. – Aktualnie, nie podjęto wiążących ustaleń w sprawie zmiany organizacji ruchu ulicy Lekarskiej – wyjaśnia Agnieszka Nalepa.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Biały
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale