Na tych działkach miasto zarobiło miliony

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od 1991 roku miasto prowadzi sprzedaż nieruchomości w trybie przetargu i bezprzetargowym. Wśród najbardziej dochodowych transakcji przewodzą te, do których dochodziło w ostatnich latach. Najwyższe sięgają nawet kilkudziesięciu milionów złotych. Przedstawiamy nieruchomości, które najmocniej zasiliły budżet miejski.

Najdroższą nieruchomością sprzedaną przez Gminę Miejską Kraków są trzy działki przy ulicach Spiskiej, Orawskiej, Przedwiośnie i Długosza. W 2013 teren o powierzchni ponad 1,7 hektara został sprzedany za ponad 38, 200 mln złotych.

Nieruchomość jest położona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego „Krasickiego – Orawska”, zgodnie z którym jest to teren zabudowy mieszkaniowej i wielorodzinnej. Jak zakłada plan, wskaźnik zabudowy nie może przekraczać 50% powierzchni działki, a teren biologiczny nie może być mniejszy niż 40%.

W oczekiwaniu na remont

W tym samym roku miasto sprzedało też zabytkowy budynek przy ul. Stradomskiej 12 i 12A. Nieruchomość o powierzchni przekraczającej hektar została sprzedana firmie Angel Poland Group za ponad 26, 865 mln złotych.

Od 2013 z zabytkowym, choć mocno zniszczonym budynkiem, nie stało się jednak nic, na co warto zwrócić uwagę. Teraz nieruchomość czekają duże zmiany. Pod koniec stycznia ZIKiT opublikował „audyt rowerowy” zakładający przebudowę fragmentu ul. Stradomskiej przed budynkiem wraz z montażem granitowej kostki. W ubiegłym tygodniu inwestor zdradził swoje dokładne plany. Powstanie tu pięciogwiazdkowy hotel ze 125 pokojami, spa i apartamenty.

Kolejnymi nieruchomościami sprzedanymi przez miasto są: ponad hektarowa działka przy ulicy Tischnera, zapisana w mpzp Łagiewniki pod usługi ( wartość transakcji przeprowadzonej w 2016 roku to 9,6 mln) i kamienica pod adresem Mały Rynek 5, sprzedana w 2016 roku za prawie 9 mln złotych. Budynek, który od 1968 roku wpisany jest do rejestru zabytków, udało się sprzedać dopiero po wielu latach prób. Wiadomo, że ubiegłorocznym nabywcą jest prywatny przedsiębiorca.

Szkoła dla kobiet

W 2015 roku za 8,6 mln zł miasto sprzedało zabytkowy budynek Szkoły Przemysłowej Żeńskiej przy ulicy Syrokomli 21, powstały w latach 1914-1921. W przeszłości uczono tu miedzy innymi krawiectwa i hafciarstwa.

Obiekt już od 2012 roku nie był wykorzystywany. Tu również pojawił się problem ze znalezieniem nowego właściciela. Początkowo cena nieruchomości kształtowała się na poziomie 14 milionów złotych. Ostatecznie nowym właścicielem obiektu została Akademia Sztuk Pięknych, która zapłaciła o 5,4 mln zł mniej.

Wśród najbardziej rentownych transakcji znalazły się też budynek przy ulicy Zwierzynieckiej, sprzedany w 2007 roku za 8,2 mln i nieruchomość przy ul. św. Stanisława 12, sprzedana dwa lata temu za 7,75 mln. Wśród 10 najbardziej dochodowych transakcji są jeszcze nieruchomości przy ulicach: Tischnera (2016 r.), Dolnych Młynów (2011 r.) i Estery (2011 r.). Nieruchomości sprzedano kolejno za 7,3 mln, 5 mln i 4 mln złotych.

Środki zasilały budżet

Wyzbycie się wymienionych nieruchomości były dla miasta niemałym zastrzykiem gotówki. Na co zostały przeznaczone przychody ze sprzedaży? – Środki uzyskane ze sprzedaży nieruchomości Gminy Miejskiej Kraków  są  dochodem budżetu gminy i przeznaczane są na cele wymienione w planie wykorzystania budżetu miasta Krakowa na dany rok – informuje Jan Machowski, Kierownik Referatu ds. Informacji Medialnej UMK.

 

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale