Na Zabłociu powstanie mural Liberator. Zbiórka zakończona sukcesem

Projekt muralu Liberator

I wszystko jasne. Na Zabłociu powstanie mural Liberator. Studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego właśnie zakończyli zbiórkę na platformie crowdfundingowej. Przypomnijmy, że dzieło upamiętni historię samolotu bombowego rozbitego w Krakowie w sierpniu 1944 roku. Powstanie na ścianie budynku znajdującego się przy ul. Jana Dąbrowskiego.

– Bardzo dziękujemy! Mamy już ponad 17 tysięcy na platformie Polak Potrafi! Dzięki Waszej pomocy udało się nam zebrać odpowiednią sumę jeszcze 16 godzin przed czasem zakończenia zbiórki! Jesteśmy szczęśliwi i zarazem ogromnie dumni, że mural Liberator powstanie na krakowskim Zabłociu. Dziękujemy raz jeszcze każdemu, kto przyczynił się do sukcesu naszej akcji – napisali na swoim Facebooku studenci UJ.

Przypomnijmy, że zbiórka na ten cel ruszyła w połowie stycznia. Udało się zebrać trochę więcej niż planowano. Dodatkową kwotę studenci mają zamiar przekazać Światowemu Związkowi Żołnierzy Armii Krajowej.

„To nasza historia”

Skąd pomysł, aby na ścianie budynku powstał właśnie Liberator? – To nasza historia. Nie chcemy iść w stronę martyrologiczną, ale z duchem czasu. Zależy nam na tym, aby pozostawić po sobie coś, czego jeszcze w Krakowie nie ma – mówi Sebastian Grabowski, koordynator projektu.

Studentka Agnieszka Cieluch dodaje, że osobom zaangażowanym w projekt zależy na tym,  aby historia trafiła do świadomości mieszkańców i turystów.

– Zdajemy sobie sprawę, że to nie tylko ciekawostka, ale upamiętnienie bohaterskich wydarzeń. Mamy również świadomość tego, że niewielu krakowian wie o tej historii. Wierzymy, że dzięki naszej inicjatywie wielu ludzi pozna tę opowieść, a Zabłocie nabierze nowego charakteru – przyznaje.

Mural wykona krakowski artysta Artur Wabik. Prace mają rozpocząć się w trakcie wakacji.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale