Na Zabłociu powstanie przestrzeń dla wszystkich [WIZUALIZACJE]

Na obszarze Zabłocia 20.22 powstanie Klaster Innowacji Społeczno-Gospodarczych fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Na Zabłociu powstanie shared space, czyli przestrzeń współużytkowania. W piątek ogłoszono wyniki konkursu na opracowanie Koncepcji Klastra Innowacji Społeczno-Gospodarczych Zabłocie 20.22. Teraz miasto czeka na pozyskanie 30 mln zł ze środków unijnych na budowę.

W poprzemysłowej przestrzeni miasta powstanie Klaster Innowacji Społeczno-Gospodarczych Zabłocie 20.22. W piątek ogłoszono wyniki konkursu na opracowanie architektoniczno-urbanistycznej koncepcji. Nie przyznano pierwszej nagrody, bo - jak podkreślała Elżbieta Koterba, zastępca prezydenta Krakowa ds. rozwoju miasta, żadna z prac nie spełniła do końca oczekiwań. Ostatecznie złożono siedem projektów.

–  Prace różniły się przede wszystkim połączeniem z miastem i aranżacją przestrzeni. Zależało nam na wyborze takich projektów, gdzie przestrzeń wewnętrzna jest elastyczna i łatwa do przebudowy, dostosowana do aktualnie zmieniających się potrzeb – mówi Koterba.

Dwa drugie miejsca przypadły pracom autorstwa Macieja Kaufmana, Marcina Maraszka i Eweliny Siestrzewitowskiej (praca nr 3) oraz Katarzyny Głuch, Mateusza Cyranki, Natalii Judy, Anity Nowak i Krzysztofa Speliny (praca nr 7). Zespoły otrzymały nagrodę w wysokości 20 tys. zł – pula za dwa miejsca została podzielona na dwa.

Wizualizacja pracy nr 3

Miasto czeka na 30 mln

Na rozpoczęcie prac trzeba jednak trochę poczekać. Miasto stara się o 30 mln zł z unijnych funduszy. Do końca maja zostanie w tej sprawie złożony wniosek, a decyzja zapadnie w listopadzie.

– Klaster na Zabłociu to jeden z ważniejszych miejskich projektów, który posłuży całemu Krakowowi. Ta poprzemysłowa dzielnica przekształca się w usługowo-mieszkaniową. Potrzebne jest stabilne miejsce, w którym mogą się spotykać mieszkańcy, przedsiębiorcy czy środowiska startupowe – tłumaczy Elżbieta Koterba.

Dodaje, że jeśli zostaną przyznane potrzebne środki, miasto natychmiast przystąpi do prac i ogłosi przetarg na zasadzie „zaprojektuj i zbuduj”.

Wizualizacja pracy nr 7

Laboratorium miejskiej przestrzeni

Kiedy w marcu poruszaliśmy temat powstania przestrzeni kreatywnej na Zabłociu, Jan Machowski podkreślał, że w planach jest też stworzenie „laboratorium miejskiej przestrzeni”. Ma to być zewnętrzny obszar o charakterze użytkowo-ekspozycyjnym, w którym mogą być prezentowane czy testowane prototypowe obiekty takie jak miejskie meble, mała architektura, instalacje artystyczne czy obiekty designerskie.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale