Nad Drwinką powitają wiosnę i rozpoczną tworzenie parku

Tablica informacyjna Parku Rzecznego Drwinka fot. Agnieszka Mędrek

W poniedziałek 20 marca nad Drwinką okoliczni mieszkańcy i uczniowie pobliskich szkół spotkają się, by pożegnać zimę. Powitanie wiosny będzie też symbolicznym powitaniem Parku Rzecznego Drwinka, choć do jego pełnego utworzenia ciągle jeszcze daleka droga. We wtorek zaczęły obowiązywać plany miejscowe, które chronią ten teren przed zabudową.

– Zaprosiliśmy szkoły, przedszkola, będzie też Młodzieżowy Dom Kultury. Przygotowujemy święto dla dzieci, z topieniem Marzanny i sadzeniem kwiatków – zapowiada Agnieszka Mędrek, organizatorka wydarzenia.

Miejsce nie jest przypadkowe. Po długiej batalii, we wtorek 14 marca zaczęły obowiązywać dwa miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, które przeznaczają tereny nad Drwinką pod park, a nie pod zabudowę. Dlatego mieszkańcy postanowili przy okazji pierwszego dnia wiosny symbolicznie zainaugurować tworzenie parku pierwszymi nasadzeniami. Wszystko rozpocznie się o godzinie 15.00, przy tablicy informacyjnej na przedłużeniu ulicy Szpakowej.

Mała powierzchnia, dużo pracy

W akcji pomoże Zarząd Zieleni Miejskiej. Działka, na której spotkają się mieszkańcy, należy do miasta i w przyszłości będzie stanowić część parku. W tej dziedzinie sporo jest jednak jeszcze do zrobienia. – Od strony ulicy Podedworze nie ma wiele do wykupienia, ale problem jest taki, że działki mają wielu właścicieli. Urzędnicy chcąc wykupić te tereny muszą dotrzeć do każdego z nich i z każdym wynegocjować określone kwoty. Ponieważ miasto dało do zrozumienia, że Park Rzeczny Drwinka jest priorytetowy, liczymy na to, że te wykupy będą kontynuowane i że obietnica zostanie spełniona – podkreśla Agnieszka Mędrek.

Najpierw sprzątanie

Zanim jednak w tym miejscu będzie można coś posadzić, potrzebne jest dokładne sprzątanie terenu. Dlatego już w najbliższą sobotę organizatorzy zapraszają wszystkich na wiosenne porządki. – Chcemy pokazać, że to jest nasz teren, o który dbamy i nie zgadzamy się na jego zaśmiecanie – mówi Agnieszka Mędrek.

Osoby zainteresowane udziałem powinny przyjść w sobotę na godzinę 10.00, w tym przypadku również miejscem spotkania jest tablica informacyjna na przedłużeniu Szpakowej.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze Duchackie
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale