Nagroda Conrada dla Żanny Słoniowskiej

Żanna Słoniowska, laureatka Nagrody Conrada fot. Hasenien Dousery, blackshadow.com / Krakowskie Biuro Festiwalowe

Żanna Słoniowska, autorka debiutanckiej powieści „Dom z witrażem”, została ogłoszona laureatką Nagrody Conrada za najlepszy debiut literacki 2015 roku. Zwycięską książkę wybrali internauci, którzy głosowali na pięć nominowanych debiutów.

Wręczenie statuetki odbyło się 30 października podczas Gali Nagrody w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Oprócz statuetki, zwyciężczyni otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 30 tysięcy złotych, możliwość odbycia miesięcznego pobytu rezydencjalnego w Krakowie oraz promocję podczas przyszłorocznego Festiwalu Conrada oraz na łamach „Tygodnika Powszechnego”.

„Dom z witrażem” nagrodzony

„Dom z witrażem” to opowieść o relacji między młodą kobietą i dojrzałym mężczyzną, o poszukiwaniu i określaniu własnej tożsamości.

–  Każdy człowiek szuka bezpieczeństwa, ale dla mnie osobiście pisanie tej książki było wbrew tej ludzkiej, podstawowej potrzebie. Przez pięć lat to była kwestia wiary. Pisałam tekst, na który nikt nie czekał, pisałam w rodzinnym języku, rzuciłam nawet moją pracę. Jednak światy, które w zamian odkryłam, przerosły moje najśmielsze oczekiwania – mówiła po otrzymaniu nagrody Żanna Słoniowska.

Laureatka urodziła się w 1978 roku. Jest dziennikarką, tłumaczką i pisarką.  Żanna Słoniowska jest Ukrainką z polskimi korzeniami. Od lat mieszka w Krakowie. Znawczyni historii Lwowa, autorka albumu „Przedwojenny Lwów. Najpiękniejsze fotografie” (2013). Została laureatką zorganizowanego przez „Znak” w 2014 roku konkursu na najlepszą powieść za projekt „Dom z witrażem” – nagrodą było wydanie powieści. Pisarka została również nominowana do Nagrody Literackiej „Nike” 2016.

comments powered by Disqus