Najcenniejsze skarby Książąt Czartoryskich. Krzesło Szekspira i sarkofagi

W Arsenale Czartoryskich otwarto wystawę „Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”. Wśród 150 eksponatów znalazło się dzieło Rembrandta „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” czy „Zwiastowanie” Malarza Jerzego. Nie zabrakło krzesła Williama Szekspira i Jana Jakuba Rousseau.

„Najcenniejsze” eksponaty z kolekcji Czartoryskich, liczącej 336 tysięcy muzealiów, można oglądać w specjalnie na tę okazję zaaranżowanej przestrzeni Arsenału przy ul. Pijarskiej 8. Perłą kolekcji prezentowaną w tym miejscu jest dzieło Rembrandta „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem”. Wśród ponad 150 obiektów znalazły się również dzieła sztuki starożytnej, malarstwa XIX-wiecznego czy artystycznego rzemiosła. Nie zabrakło pamiątek po historycznych europejskich postaciach – w przestrzeni wystawy znajdziemy krzesło Williama Szekspira czy Jana Jakuba Rousseau. Oprócz tego publiczność może zobaczyć również sarkofagi etruskie czy przykłady malarstwa flamandzkiego, włoskiego i polskiego.

– Jeżeli chodzi o samą nazwę wystawy, to trudno było tak naprawdę określić, co jest w kolekcji Czartoryskich najcenniejsze – mówi dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Betlej. – To przede wszystkim najcenniejszy zbiór polskiego muzealnictwa.

Na „Damę” trzeba zaczekać

Wśród prezentowanych dzieł zabrakło arcydzieła Leonarda da Vinci, czyli „Damy z gronostajem”. Od połowy maja będzie można ją zobaczyć w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. – Arsenał na razie nie spełnia standardów bezpieczeństwa, jeśli chodzi o dzieło tej rangi.

– To najcenniejszy obraz, który musimy chronić i zapewnić mu bezpieczeństwo – mówi Dorota Dec z Muzeum Narodowego w Krakowie. – Obraz był pokazywany do tej pory w oddzielnym pomieszczeniu. Kolor ścian i światło musi wydobyć piękno tego obrazu. Tak naprawdę będziemy czekali na opinie zwiedzających po obejrzeniu ekspozycji w Gmachu Głównym.

Do tej pory Muzeum Narodowe w Krakowie już trzy razy odrzuciło propozycję wypożyczenia „Damy”.

Muzeum otwarte za dwa lata?

Jak podkreśla dyrektor Muzeum Narodowego, najważniejsze jest otwarcie Pałacu Czartoryskich. – Kolekcja znajdzie swoje miejsce przede wszystkim w budynku pałacu przy ul. św. Jana. Mamy zamiar odtworzyć poprzednią ekspozycję i pokazać jednocześnie nowoczesną galerię malarstwa. Mamy nadzieję, że otworzymy ją w grudniu 2019 roku – dodał Betlej.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale