Najlepsze animacje ostatniego sezonu w sercu Krakowa

W programie Krakow Summer Animation Days nie zabrakło pokazu filmu "nazywam się cukinia"

Najbliższe dni upłyną pod znakiem Krakow Summer Animation Days. Od 3 do 6 sierpnia na placu Szczepańskim będą wyświetlane plenerowe pokazy najlepszych animacji z ostatniego sezonu.

Dobre kino w plenerze czeka na fanów animacji i nie tylko. 3 sierpnia rozpoczyna się dziewiąta edycja Krakow Summer Animation Days. To dobra okazja, aby w trakcie czterech wieczorów zobaczyć najlepsze animacje ostatniego sezonu m.in. z Korei, Kanady, Argentyny, Niemiec, Rosji, Francji, Słowenii czy Estonii. Filmowe pokazy rozpoczynają się każdego dnia na placu Szczepańskim o godzinie 21.30. Na wszystkie projekty i warsztaty wstęp wolny.

W trakcie wydarzenia zaprezentowane zostaną nagrodzone i wyróżnione podczas festiwali animacji krótkie metraże. Część z nich została nagrodzona podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima, który odbywa się jesienią w Krakowie.

– Ważnym punktem programu będzie pokaz etiud zrealizowanych przez studentów Katedry Filmu Animowanego Szkoły Filmowej w Łodzi, produkcji niemieckiego Animationsinstitut Filmakademie Badenia-Württembergia, na czele którego stoi znany animator Andreas Hykade – informują organizatorzy wydarzenia, Fundacja Promocji Kultury Artystyczznej, Filmowej i Audiowizualnej Etiuda&Anima.

„Nazywam się cukinia”

W programie znalazły się również animacje pełnometrażowe. Jednym z nich jest film „Nazywam się cukinia” w reżyserii Claude’a Barrasa. Wyświetlana w Cannes adaptacja powieści „Autobiografia Cukinii” Gillesa Parisa zdobyła światowy rozgłos. Na placu Szczepańskim film będzie można zobaczyć w sobotę o godzinie 21.30. To historia 9-letniego chłopca „Cukinii” i innych dzieci, których najbliżsi narazili na trudne doświadczenia.

–  Tylko widz o twardym sercu nie mógłby pokochać tych młodych bohaterów z większymi głowami, długimi, chudymi ramionami i minimalnie skonstruowanymi twarzami, na których widnieją symfonie „zaniżonych emocji” – tak napisał w recenzji opublikowanej w czerwcu na stronie The Guardian Mark Kermode, krytyk filmowy.

Ponadto, nie zabraknie opowieści o przyjaźni. Tym razem niezwykłą więź pomiędzy starszą kobietą a jej psem zobaczymy w filmie „Louise w zimie” w reżyserii Jeana François Laguionie’a. Bohaterka jego filmu, czyli tytułowa Louise, przebywa w niewielkim nadmorskim miasteczku. W ostatni dzień lata orientuje się, że ostatni pociąg odjechał bez niej. Jej towarzyszem zostaje pies Pepper.

Oprócz filmowych pokazów odbędą się również pokazy animacji dla dzieci wyświetlane w namiocie na placu Szczepańskim od 10.00 do 12.00. W programie znalazły się również warsztaty animacji dla najmłodszych. 5 sierpnia w godzinach 12.00 – 17.00 zaplanowano warsztaty street artu, a dzień później w tych samych godzinach – zabawy z animacją.

Pełny program dostępny tutaj: http://www.ksad.pl/program.html.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale