Najstarszy zegarmistrz w Krakowie

Ponad studziesięcioletnia tradycja, pielęgnowana przez czwarte pokolenie rodziny zegarmistrzów. Ciekawa historia zakładu, nad którego wejściem widniał niegdyś pierwszy w Krakowie, elektryczny zegar uliczny, przywieziony wprost z Paryża. Lata praktyk i zdobywania doświadczenia zawodowego przez pierwszego właściciela – w kraju i poza jego granicami. Nieprzerwanie po dziś dzień – wielka precyzja, dbałość o szczegóły, podejmowanie trudnych wyzwań oraz ogromne zaufanie wśród klientów. Zegarmistrz Genewski w Krakowie – jest w stanie „przywrócić życie” niemal każdemu czasomierzowi.

Na Starym Mieście w Krakowie, przy ulicy Szewskiej 12, mieści się zakład, należący do wybitnej i jedynej w swoim rodzaju rodziny zegarmistrzów. Wykonywany przez nią zawód, nie jest dzisiaj popularnym fachem, co dowodzi, że istnieją trudności w znalezieniu odpowiedniego miejsca na zreperowanie ulubionego zegarka. Doskonałą decyzją, może być zatem skorzystanie z usług firmy z ponad studziesięcioletnią tradycją i doświadczeniem.

Zegarmistrz Genewski w Krakowie to wyjątkowy zakład, który otwarto 18 marca 1899 roku przy ulicy Szewskiej 4, a jego założycielem był Józef Płonka. Zainstalował on wówczas nad wejściem pierwszy w grodzie Kraka, elektryczny zegar uliczny, przywieziony z Paryża. Widniał on nieprzerwanie do stycznia 1999 roku, choć od roku 1912 – przy obecnej już siedzibie zakładu zegarmistrzowskiego.

Tradycja i doświadczenie

Czwarte pokolenie rodziny krakowskich zegarmistrzów dowodzi, że firma posiada nie tylko bogatą tradycję i historię, ale przede wszystkim – doświadczenie. Pierwszy właściciel, Józef Płonka, już jako dwunastoletni chłopiec odbył w 1879 roku praktykę czeladniczą u ówczesnego Starszego Cechu zegarmistrzów. Polegała ona na tym, iż młody praktykant każdego dnia udawał się na Plac Wolnicy, gdzie nakręcał zegar, znajdujący się na wieży ratuszowej. Następnie, przez sześć lat pełnił funkcję pomocnika polskiego zegarmistrza w Tunisie. Kolejne dwa lata spędził w Paryżu, zaś w Genewie – pracował w fabryce zegarków Badollet’a. Po dziewięciu latach zdobywania doświadczenia poza granicami Polski, powrócił do Krakowa.

Największa fala napraw czasomierzy w zakładzie Zegarmistrza Genewskiego, przypada na okres drugiej wojny światowej. Józef Płonka zatrudniał wówczas zegarmistrzów, którzy uciekali do Krakowa z terenów Śląska oraz z Poznańskiego. Praca chroniła ich bowiem przed wywózką, a także przyczyniała się do bardzo aktywnego funkcjonowania zakładu. Dzięki temu, udało się uniknąć niemieckiej likwidacji pracowni rzemieślniczych.

Józef Płonka, oprócz intensywnej pracy w swoim zakładzie, podejmował się także szkolenia uczniów i przyszłych zegarmistrzów. Czynności te, przejął po nim od 1951 roku syn Zbigniew. Łukasz Płonka wspomina, że pojawił się w jego życiu moment wątpliwości i myślał już o rezygnacji z prowadzenia rodzinnego zakładu. Kiedy jednak spojrzał na zegary zrozumiał, że nie może przerwać ponad studziesięcioletniej tradycji.

Zaplecze zakładu Zegarmistrz Genewski to mały i wąski warsztat, który coraz mniej przypomina przedwojenny lokal. Wskutek zmieniających się technik, większość przyrządów, używanych niegdyś przez Józefa Płonkę, jest już obecnie tylko eksponatami. Mimo tego zdarzają się jeszcze sytuacje, które zmuszają Łukasza Płonkę do przestudiowania skomplikowanych notatek dziadka.

Pełna obsługa

Zakład zegarmistrzowski przy ulicy Szewskiej 12, oferuje nie tylko generalne przeglądy, konserwacje i remonty czasomierzy, ale też ich drobne naprawy i regulacje, jak na przykład: wymiana baterii, szkieł, pasków, bransolet, zapięć w bransoletach, uszczelek, koronek czy kluczy. Ponadto, zajmuje się korektą długości bransolety, kontrolą wodoszczelności, klejeniem indeksów, centrowaniem wskazówek, regulacją zegarków mechanicznych, kontrolą energii w zegarkach kwarcowych, regeneracją bransolet stalowych oraz złotych, szlifowaniem szkieł w zegarkach swatch i usuwaniem rys, a także czyszczeniem bransolet w ultradźwiękowej czyszczarce.

W witrynach zakładu widnieją zegarki renomowanych firm, zatem Zegarmistrz Genewski to także miejsce, gdzie można zakupić najbardziej upragniony czasomierz. Wśród marek, jakie są tam dostępne, można znaleźć między innymi: Delbana, Grovana, Adriatica, Diesel, Ingersoll, Calvin Klein, Doxa, Pierre Ricaud, Certina, Esprit, Swatch, Danisch Design, Fossil czy Tissot. Dodatkowo, firma dysponuje oryginalnymi częściami do wszystkich posiadanych przez nią marek, a także – możliwością ich zamówienia. Cała gama zamiennych pasków i bransolet, pasujących do każdego zegarka, to również element oferty najstarszego zegarmistrza w Krakowie.

Co równie istotne w dobie rosnącego rynku e-commerce w Polsce, od ponad 10 lat istnieje internetowy sklep pod adresem www.zegarmistrz.com. Dzięki temu, bez wychodzenia z domu możemy skorzystać z wyjątkowej oferty najlepszych zegarków.