Nie będzie zielonych dachów na budynkach urzędu

fot. Archiwum

Urząd miasta nie planuje tworzenia zielonych dachów na budynkach swoich oddziałów. W ocenie urzędników takie rozwiązanie, choć ma wiele plusów, wiązałoby się ze zbyt dużymi kosztami wykonania i utrzymania.

O możliwość wprowadzenia zieleni na budynki użyteczności publicznej pytał w interpelacji radny Łukasz Słoniowski. – Kraków w swoim centrum ma coraz mniej terenów zielonych, a dzięki temu można choć trochę osłabić ten proces. Sadzenie zieleni niskiej na budynkach, jak trawy czy kwiaty polne, jest już od dawna możliwe technicznie i stosowane w różnych miejscach na świecie – argumentował radny.

Same plusy

Urząd w pełni zgadza się z pozytywną oceną zielonych dachów. W odpowiedzi prezydenta na pytanie radnego można znaleźć całą listę argumentów, by takie rozwiązania promować. Ogrody dachowe zapobiegają powstawaniu wysp ciepła, zatrzymują wodę, co pozwala odciążyć kanalizację deszczową, oczyszczają powietrze, ograniczają straty ciepła zimą, a latem stanowią izolację przed słońcem.

– Zastosowanie zieleni na dachach budynków publicznych może skutecznie łagodzić negatywne cechy klimatu miasta, zwiększając wilgotność powietrza, tworząc przyjemne, chłodne enklawy i tym samym poprawiać samopoczucie mieszkańców – wylicza prezydent Jacek Majchrowski w odpowiedzi.

Duże wymagania

Nie znaczy to jednak, że na budynkach UMK pojawią się wkrótce dachowe ogrody. Prezydent przekonuje, że wymaga to odpowiednich rozwiązań już na etapie projektowania budynku. Konstrukcja musi być przygotowana po pierwsze na dodatkowe obciążenie podłożem, roślinnością i wodą lub śniegiem. Po drugie, dach musi być odpowiednio uszczelniony i zabezpieczony przed wilgocią i przerastaniem korzeni. Do tego dochodzą jeszcze przepisy związane z bezpieczeństwem – ogród musi być odpowiednio zabezpieczony na wypadek pożaru czy silnego wiatru. Trzeba też zaprojektować system nawadniania, w zależności od rodzaju ogrodu. Tylko odpowiednio zaprojektowany, wykonany i pielęgnowany ogród będzie spełniał swoje funkcje.

W ocenie prezydenta, to wszystko oznacza, że w przypadku każdego z budynków trzeba byłoby sprawdzić możliwości techniczne i koszty zazielenienia dachu. – W związku z przedstawionymi powyżej aspektami technologicznymi oraz mając na uwadze duże koszty inwestycyjne oraz utrzymaniowe, aktualnie nie jest przewidziana realizacja zielonych dachów – stwierdza prezydent w podsumowaniu.

comments powered by Disqus