„Nie będziemy palić opon”. Pracownicy instytucji kultury chcą podwyżek

Protest pracowników instytucji kultury w Noc Muzeów 2018 fot. Paulina Kozieł/LoveKraków.pl

Pracownicy małopolskich instytucji kultury wciąż domagają się podwyżek od województwa. W ramach akcji protestacyjnej Dziady Kultury postanowili nagrać krótki film, w którym starają się pokazać, jak wygląda ich praca i wynagrodzenia.

Apelują w nim: „Nie chcemy być Dziadami Kultury, chcemy być wynagradzani odpowiednio do wykonywanej pracy”.

W materiale widać bibliotekarzy, którzy w rękach trzymają kartki, na których widnieją napisy takie jak m.in. „Biblioteka to ludzie. Jesteśmy jej wartością”, „Kultura – bezcenna. Pracownicy kultury – bez pieniędzy” czy „Jestem Dziadem Kultury”.

– Filmik jest kolejną próbą przedstawienia naszego problemu w odmienny sposób. Chodzi nam o to, aby w jakikolwiek sposób, poprzez media, dotrzeć do decydentów, bo bezpośrednie rozmowy i wymiana korespondencji nie przynosi żadnych efektów. Jedynie pikiety, protesty, spór zbiorowy, artykuły i wywiady przynoszą jakieś skromne efekty, zwłaszcza w latach wyborczych – tłumaczy Jacek Szczęsnowicz, wiceprzewodniczący Komisji Międzyzakładowej Pracowników Bibliotek Publicznych NSZZ „Solidarność”.

„Chcemy istnieć”

Przyznaje, że gdyby w 2015 nie powstał ruch „Dziady Kultury”, w którym zjednoczyła się większość instytucji kultury podległych urzędowi marszałkowskiemu, „to nie byłoby nawet tych niewystarczających regulacji finansowych”.

– Chcemy istnieć, chcemy, żeby nasz problem był dostrzegany i dlatego szukamy różnych sposobów, aby „wcisnąć się w każdą dziurkę”. My nie będziemy palić opon, my będziemy przedstawiać inne pomysły na protest – mówi.

Sytuacja fatalna

– Obecna sytuacja jest nadal fatalna. Do naszych „pasków” [przyp. red. – fot. poniżej] należy dodać 120–130 zł netto (jeszcze nie dostaliśmy wypłaty wrześniowej z „podwyżką”) i niektórzy osiągną magiczną granicę 2000 zł netto – mówi Jacek Szczęsnowicz, wiceprzewodniczący Komisji Międzyzakładowej Pracowników Bibliotek Publicznych NSZZ „Solidarność”.


Informacja dotycząca płac pracowników w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej dostępna na stronie Dziady Kultury:Co z podwyżką?

W połowie lipca 2018 roku władze województwa zapowiedziały, że rozważą przyznanie podwyżek pracownikom instytucji kultury. I tak od 1 września pracownicy otrzymali 160 zł brutto więcej. Przypomnijmy, że pracownicy walczą o podwyżkę minimum 500 zł na etat, z wyrównaniem od 1 stycznia.

– Będziemy bilansować sytuację finansową województwa na zarządzie. Będziemy przyglądać się temu z założeniem, by poprawić sytuację finansową pracowników, bo mamy taką intencję. Nie wiem na razie, na ile nas będzie stać – mówił w rozmowie z Radiem Kraków w lipcu 2018 Leszek Zegzda, członek zarządu województwa małopolskiego.

Pod koniec września pracownicy znowu protestowali podczas obrad sejmiku województwa małopolskiego. W liście skierowanym do obradujących napisali, że są „zmuszeni, aby jasno i dobitnie przedstawić trudną sytuację”.

„Jest ona skutkiem skandalicznie niskich wynagrodzeń w małopolskich muzeach, Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Filharmonii. Zauważyliśmy 160 zł brutto, które od 1 września przyznał nam Pan Marszałek. Dziękujemy za ten gest, ale jednocześnie uważamy, że nie zostaliśmy potraktowani poważnie. To nawet nie jest „kiełbasa wyborcza” to „wyborczy suchar” – podsumowali w piśmie protestujący.

comments powered by Disqus