Niebawem otwarcie krakowskiego „skarbca”

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa już 6 grudnia otworzy nowe magazyny studyjne – Thesaurus Cracoviensis – Centrum Interpretacji Artefaktów. Miejskie muzeum otwiera dla wszystkich swój skarbiec, ponieważ zwiedzający będą mieli okazję poznać tajniki konserwacji zabytków.

Oficjalne otwarcie nowych magazynów nastąpi 6 grudnia w Pałacu Krzysztofory, podczas seminarium poświęconego problematyce muzealnych magazynów – (po)Co pokazać i (po) co ukryć? Thesaurus Carcoviensis – Centrum Interpelacji Artefaktów to nowoczesne magazyny i pracownie konserwatorskie, które znajdują się przy ul. Księcia Józefa 337.

Bez tajemnic

– Zwiedzający zobaczą muzealia, które do tej pory nie były wystawiane, ale również będą mieć możliwość poznania tajników konserwacji zabytków. Na takie rozwiązanie zdecydowały się nieliczne muzea na świecie, a w Polsce jest to rozwiązanie nowatorskie. Podobne, choć nie identyczne rozwiązania zastosowano w Muzeum Stanowym Colorado w Denver, Muzeum Biblioteki Kongresu w Waszyngtonie, muzeum miejskim w Antwerpii i Muzeum Żydowskim w Wiedniu – informuje Joanna Bogusz z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Zbiory będzie można zobaczyć m.in. dzięki przeszklonym meblom magazynowym. W „skarbcu” znajdzie się niemal wszystko, co przez lata gromadzono w MHK. Będą to eksponaty, które były prezentowane na wystawach czasowych, czyli grafika, numizmaty, malarstwo, militaria, szopki krakowskie czy meble. Każdy z magazynów będzie miał własną nazwę, np. Stara Biblioteka, Skład bławatny, Garderoba babci czy Arsenał. Nie zabraknie multimedialnej wystawy, na której zwiedzający zobaczą zdigitalizowaną część kolekcji.

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale