„Niech pamiątki wyjdą z ukrycia”

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Prelekcja o wysiedleniach Polaków, ferie zimowe, wystawa „Niezłomni/historie wyklęte” – w styczniu i lutym Muzeum Armii Krajowej organizuje wiele ciekawych akcji.

Kurs przewodników po Muzeum AK, konkurs dla dzieci

14 stycznia rozpoczął się kurs przewodników po Muzeum Armii Krajowej. Zajęcia odbywają się 2-3 razy w tygodniu od 17.00 do 20.00. Kurs potrwa do 29 stycznia. Na początku lutego osoby biorące w nim udział czeka test wiedzy oraz egzamin praktyczny.

W poniedziałek (19.01.) rozpoczął się konkurs artystyczno-historyczny dla uczniów szkół podstawowych. Jego temat to „Zwycięski orle nasz leć – powojenne losy żołnierzy Armii Krajowej”. Konkurs organizowany jest w trzech kategoriach: multimedialnej, plastycznej oraz literackiej. Dla zwycięzców przewidziano atrakcyjne nagrody, które będą przyznawane w dwóch kategoriach wiekowych (dla uczniów klas I-III i IV-VI). Swoje prace uczniowie mogą nadsyłać do 19 lutego.

Film o żołnierzach AK, wykład dotyczący wysiedlenia Polaków

28 stycznia o godzinie 18.00 w Muzeum AK odbędzie się pokaz filmu „Akowcy” w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Dokument Krzysztofa Nowaka-Tyszowieckiego poświęcony jest pamięci żołnierzy podziemia, analizuje fenomen AK, żołnierzy, którzy stawili opór hitlerowskim Niemcom.

3 lutego o godzinie 17.00 w Auli Muzeum Armii Krajowej odbędzie się wykład „Aktion Saybusch. Wysiedlenia Polaków i kolonizacja Żywiecczyzny przez narodowosocjalistyczne Niemcy”, który poprowadzi dr Mirosław Sikora. Prelekcja towarzyszyć będzie wystawie „Aktion Saybusch”, prezentującej między innymi przebieg akcji wysiedleńczej, proces aneksji ziem Żywiecczyzny do Rzeszy Wielkoniemieckiej, germanizacji tych ziem i późniejszych losów wysiedlonych z nich mieszkańców.

Półkolonia „zAKazana kultura”, wystawa „Niezłomni/historie wyklęte”

W dniach 16-27 lutego w muzeum odbędzie się zimowa półkolonia „zAKazana kultura” dla dzieci w wieku 7-13 lat. Podczas tegorocznych ferii uczestnicy poznawać będą świat kultury i mediów. W trakcie warsztatów dzieci wcielą się w rolę młodych dziennikarzy, m.in. stworzą reportaż, przeprowadzą wywiad z kombatantem, poznają archiwalną prasę, audycje radiowe oraz uzyskają informacje na temat kultury na okupowanych ziemiach polskich.

24 lutego Muzeum AK otworzy wystawę czasową „Niezłomni/historie wyklęte”. W tym roku przypada 70. rocznica utworzenia Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – organizacji, która kontynuowała walkę o niepodległość po przejęciu władzy w Polsce przez Sowietów. WiN było organizacją cywilno-wojskową, która skupiała liczne oddziały partyzanckie, które prowadziły zbrojną walkę z władzą ludową w latach 1945-1954.

– Ta akcja to okazja do tego, aby pamiątki wyszły z ukrycia i zaczęły opowiadać swoje historie. Muzeum Armii Krajowej to najlepsze miejsce, aby tego typu rzeczy pokazać – mówi kurator wystaw Piotr Makuła.

News will be here