Niecodzienne wykolejenie Krakowiaka na al. Pokoju. Akcja od wieczora do rana [ZDJĘCIA]

fot. Dominik Włodarczyk

Tak spektakularne wykolejenia zdarzają się naprawdę rzadko. Wczoraj wieczorem Krakowiak wypadł z szyn na alei Pokoju, a usuwanie skutków tego zdarzenia trwało aż do rana. Uszkodzony został nie tylko tramwaj, ale też słup trakcyjny i sieć.

Do zdarzenia doszło wczoraj około 22.30. Tramwaj Krakowiak zjeżdżający do zajezdni w Nowej Hucie na wysokości skrzyżowania z ulicą Centralną wypadł z torów. Poza torowiskiem znalazły się prawie wszystkie człony pojazdu. Przednia część znalazła się aż na pasie zieleni i niewiele brakowało, by dojechała do jezdni. Z kolei jeden ze środkowych członków skosił słup trakcyjny. Na szczęście, nikomu nic się nie stało.

Na wyłączonym odcinku znalazło się jeszcze kilka innych tramwajów. Ruch został zablokowany w obydwu kierunkach. Linie 1, 14 i 22 skierowano na trasy objazdowe przez al. Jana Pawła II, a na newralgicznym odcinku pojawiły się autobusy zastępcze.

Akcja usuwania skutków była skomplikowana, pojazd udało się wstawić na tory około godziny 2. Później trwały jeszcze prace na torowisku, ponieważ trzeba było ustawić słup i naprawić sieć trakcyjną. Ruch na tym odcinku wznowiono około 6.

Będą naprawiać

W internecie pojawiły się nawet doniesienia, że zniszczenia objęły też konstrukcję tramwaju, co miałoby oznaczać skreślenie go już na stałe. Te doniesienia stanowczo dementuje jednak MPK. – Nie wiem, skąd taki pomysł. Wagon został na razie wycofany z użytkowania i po zakończeniu sprawdzania przyczyn przejdzie naprawę – mówi Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy MPK.

Jak po każdym wykolejeniu, przyczyny zdarzenia zbada powołana w MPK komisja. – Teraz też tak będzie. Z naszych wstępnych ustaleń wynika, że żadnych usterek technicznych po stronie wagonu nie było – mówi Gancarczyk. Podkreśla jednak, że jakiekolwiek szczegóły będą znane dopiero za jakiś czas. Za wcześnie też na stwierdzenie, czy do wykolejenia przyczynił się stan torowiska lub nadmierna prędkość.

 

Fot. Dominik Włodarczyk, Niezależny Dziennik Informacyjny o Transporcie, facebook.com/niezaleznytransportowy/

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Czyżyny
comments powered by Disqus