Niektórzy lubią poezję. Rozpoczyna się Festiwal Miłosza

Konferencja prasowa zapowiadająca 7. edycję Festiwalu Miłosza fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W Krakowie w najbliższych dniach poezja rozkwitnie najpiękniej. 7 czerwca startuje kolejna edycja Festiwalu Miłosza. Dobrej literatury, wybitnych gości i niezwykłych spotkań nie zabraknie.

Od 7 do 10 czerwca Kraków będzie żył poezją. A to za sprawą Festiwalu Miłosza, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Rok myśliwego”. Organizatorzy postanowili odwołać się do tekstu Czesława Miłosza, w którym autor wyizolował jeden rok ze swojego życia. Z tej perspektywy i zatrzymania w czasie, postanowił krytycznym okiem spojrzeć na świat w tamtych latach i przywołać ważne dla siebie postacie. Nie są to wyłącznie pobratymcy, ale i przeciwnicy.

– Właśnie ten dziennik dojrzałego poety wpadł nam w oko. Chociaż książka ukazała się 30 lat temu – w moim odczuciu – niesie w sobie aktualny przekaz. Żyjemy w gęstym czasie, zaczynamy jako społeczeństwo rozmawiać o ideach, wymieniać się poglądami. Mam nadzieję, że rozmawiamy, a nie monologujemy – zaznacza Krzysztof Siwczyk, dyrektor artystyczny festiwalu.

Porozmawiajmy o poezji

Do stolicy Małopolski – podobnie jak podczas poprzednich edycji, zawitają wybitni przedstawiciele świata literatury. Wśród poetek i poetów znajdą się m.in. Jane Hirshfied, Ron Padgett, Eugenijus Alisanka, Katja Gorecan, Maria Stiepanowa czy Olvido Garcia Valdes. Silna będzie również polska reprezentacja – w jej skład wejdą m.in. Marek K.E. Baczewski, Marcin Baran, Joanna Oparek, Bogumiła Kielar czy Andrzej Szuba.

Ze wszystkimi twórcami będzie się można spotkać w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka przez wszystkie festiwalowe dni.

Program dla wszystkich

– Program jest naprawdę różnorodny – nie tylko dla tych, którzy lubią poezję. Zależy nam na tym, aby przyciągać nowych odbiorców. Dlatego też oprócz głównych pasm, przygotowaliśmy pasmo Off Miłosz, poświęcone poezji eksperymentalnej. W programie m.in. konwersacja wokół poezji Tomasza Pułki, warsztat kreatywnego pisania i poezji czy performans Nathana Curnow i Geoffrey Williams w Cafe Szafe w niedzielę, 10 czerwca – wylicza Olga Brzezińska, dyrektor programowy festiwalu.

Jednym z mocniejszych punktów tegorocznego programu będzie koncert Andrzeja Stasiuka i ukraińskiego zespołu Haydamaki. Współpraca zaowocowała wydanym w 2018 albumie „Mickiewicz”. W piątek, 8 czerwca, z dziedzińca Pałacu Biskupa Erazma Ciołka przeniesiemy się wprost do świata „Stepów akermańskich”. Początek koncertu o godzinie 21.00.

Kto powalczy o Nagrodę Szymborskiej?

Jak zawsze, w trakcie wydarzenia poznamy laureatów Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

O tytuł najlepszej polskiej książki poetyckiej powalczą Wojciech Bonowicz („Druga ręka”), Julia Fiedorczuk („Psalmy”), Natalia Malek („Kord”), Marta Podgórnik („Zimna książka”) i Ilona Witkowska („Lucyfer zwycięża”). Znamy już laureatkę kategorii na najlepszą książkę obcojęzyczną – została nią Linn Hansen za tom „Przejdź do historii” w przekładzie Justyny Czechowskiej.

Gala wręczenia nagród odbędzie się w sobotę w Centrum Kongresowym Ice Kraków. Spotkanie z laureatami zaplanowano dzień później, o godzinie 11.00.

Pełny program wydarzenia dostępny na stronie www.miloszfestival.pl.

comments powered by Disqus