Niemoc ZIKiT. Kolejne opóźnienie przy rozpoczęciu przebudowy ulicy Basztowej

Wybrzuszenie torowiska na ul. Basztowej w czerwcu 2015 r. fot. Marek Marszałek/LoveKraków.pl

W kwietniu miała wystartować modernizacja ulicy Basztowej. Jednak terminy podawane przez urzędników kolejny raz okazały się zapowiedziami bez pokrycia. ZIKiT nie ma jeszcze wykonawcy ani pozwolenia na budowę.

Za miesiąc, zgodnie z zapowiedziami wiceprezydenta Krakowa Tadeusza Trzmiela, powinna rozpocząć się przebudowa fragmentu ulicy Basztowej. W ramach zadania ma zostać wymienione torowisko pomiędzy ulicą Długą a Pawią oraz przebudowany układ komunikacyjny na skrzyżowaniu ulic Pawiej z Westerplatte. Problem w tym, że nie ma kto wykonać prac.

Przypomnijmy, że to nie pierwsze problemy z tą inwestycją. Nowa Basztowa miała być gotowa już w zeszłym roku na czas Światowych Dni Młodzieży, później termin został kolejny raz przesunięty. Powodem było to, że urzędnicy nie mieli projektu przebudowy, choć wtedy zasłaniali się nowelizacją ustaw. Dopiero po czasie przyznali, że nie mają kluczowych dokumentów.

Bez decyzji i wykonawcy

– Przetarg będzie ogłoszony w najbliższych dniach – mówił kilka dni temu Piotr Hamarnik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Przedstawiciel miejskiej jednostki dodał, że „w tym momencie czekamy na wydanie decyzji pozwolenia na budowę”. – Powinno stać się to jeszcze w tym tygodniu – podkreślił.

Jednak urzędnicy zaliczyli spore opóźnienie. Przetarg na znalezienie wykonawcy miał być rozpisany w styczniu, a nie marcu. To powoduje, że deklarowany przez wiceprezydenta Tadeusza Trzmiela kwietniowy termin rozpoczęcia prac nie będzie dotrzymany.

Umowa może być podpisana w maju

– Przetarg na wykonawcę inwestycji planujemy rozstrzygnąć w połowie kwietnia – informuje nas Hamarnik. Jednak nie powoduje to, że zwycięska firma będzie mogła wtedy wejść na plac budowy. Po publikacji ogłoszenia o ofertach prawnicy ZIKiT muszą przystąpić do formalnego sprawdzenia i zaakceptowania dokumentów. Gdyby wykonali pracę w ekspresowym tempie, to informacja o wyborze najkorzystniejszej oferty mogłaby pojawić się na stronie miejskiej jednostki w tygodniu po Świętach Wielkanocnych.

Od tego czasu potrzeba, zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych, minimum 10 dni aby móc podpisać umowę z wykonawcą. Kontrakt zawarty może być najwcześniej po długim weekendzie majowym.

Kiedy rozpoczęcie prac? Nikt tego nie wie

– Po rozstrzygnięciu przetargu będziemy dążyć do szybkiego sfinalizowania formalności i podpisania umowy. Roboty mogłyby się rozpocząć tuż po tym fakcie – twierdzi Piotr Hamarnik, ale nie podaje konkretnej daty, kiedy rozpocznie się remont ulicy Basztowej.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale