Nieznane oblicze Estonii podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Kadr z filmu "Wróć wolny" w reż. Kseni Okhapiny

27 maja rozpocznie się kolejna edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Tym razem w ramach sekcji specjalnej zostaną zaprezentowane najnowsze dokumenty, filmy krótkometrażowe i animowane z Estonii.

Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w naszym mieście po raz 58. Tegoroczna edycja rozpocznie się 27 maja i potrwa do 3 czerwca. W głównym programie sekcji „Fokus na Estonię” zostanie pokazanych sześć pełnometrażowych dokumentów, których bohaterami są zazwyczaj Estończycy oraz nieznane losy kraju i jego mieszkańców.

– Kinematografia estońska jest w Polsce mało znana, co skłoniło nas do zaproszenia tego kraju, jako gościa specjalnego. Zaprezentujemy widzom fascynujące historie opowiadane przez estońskich twórców. Niektóre są nam bliskie, bo mówią o podobnej, nieodległej przeszłości, inne odkrywają zupełnie nowe dla nas oblicze mieszkańców tego kraju – mówi Barbara Orlicz-Szczypuła, Dyrektorka Biura Programowego Krakowskiego Festiwalu Filmowego.Kadr z filmu „Raj za płotem”

Jak poskromić dziki kraj?

Cykl otworzy międzynarodowa premiera filmu „Rodeo. Jak poskromić dziki kraj” w reż. Raimo Jõeranda i Kiur Aarma. Pokaz odbędzie się 28 maja w Kijów.Centrum z udziałem twórców. Film jest utrzymany w sensacyjnym duchu i ukazuje zagmatwane losy młodych idealistów, którzy niespodziewanie przejęli stery w nadbałtyckim kraju i starają się zapanować nad ogarniętą chaosem republiką.

Oprócz tego, w programie znalazły się dokument  „Soviet Hippies”  w reż. Terje Toomistu, „Ahto – w pogoni za marzeniami” w reż. Jaanis Valk, „Powodzenia, Tashi!” w reż. Peetera Rebane, „Raj za płotem” w reż. Aljona Suržikova i Julii Ishakovej oraz obserwacyjny dokument Kseni Okhapiny „Wróć wolny”, rejestrujący codzienne życie w niewielkiej czeczeńskiej wiosce.

Estońskie filmy zostaną również pokazane podczas Nocy Etiud oraz w ramach sekcji dla dzieci i młodzieży – Kids&Youth. Kino dla Młodych.Kadr z filmu „Ahto – w pogoni za marzeniami”

comments powered by Disqus