Niszczejące w Bieżanowie pociągi wrócą na tory

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Niszczejące na bocznicy w Bieżanowie pociągi ED74 wrócą na tory. Spółka PKP Intercity rozpoczęła właśnie postępowanie, którego efektem będzie gruntowna modernizacja tych pojazdów. Firma wybrana w przetargu będzie miała cztery lata na przeprowadzenie wszystkich prac.

O pociągach, które w Bieżanowie padają ofiarą wandali, zrobiło się głośno w maju 2016 roku. To składy wyprodukowane w 2007 roku dla Przewozów Regionalnych. Później jednak zostały one przekazane spółce PKP Intercity. Siedem z nich ciągle jest w użyciu, ale pozostałe niszczeją niewykorzystane.

Teraz PKP Intercity ogłosiło rozpoczęcie postępowania na modernizację wszystkich czternastu posiadanych pociągów ED74 – a więc zarówno tych kursujących, jak i tych, które porzucono na bocznicy.

48 miesięcy

– Przetarg zostanie podzielony na kilka etapów. W pierwszej fazie zainteresowani wykonawcy muszą złożyć wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Jeśli będą spełniali określone warunki, zostaną zaproszeni do dialogu technicznego, a następnie do złożenia oferty – informuje Biuro Prasowe PKP Intercity.

Spółka chce wybrać wykonawcę w drugiej połowie przyszłego roku i dać mu cztery lata na przeprowadzenie prac. Pierwsze wyremontowane jednostki mają się już jednak pojawić na torach wraz z rozkładem jazdy 2020/2021.

Nowa jakość

Po modernizacji pociągi ED74 mają być mniej awaryjne i bardziej wygodne. – Zostaną wymienione w nich siedzenia oraz zamontowane gniazdka i urządzenia zapewniające bezprzewodowy internet. Pojawią się udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami i pasażerów z rowerami – czytamy w komunikacie.

PKP Intercity ma już plan, na jakich trasach wykorzysta te pociągi. Jedną z nich jest relacja Kraków – Lublin przez Kielce, Radom i Dęblin.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieżanów-Prokocim
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale