Noc Poezji. Czytanie, eksperymenty i literackie boty

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Pierwszy październikowy weekend upłynie pod znakiem Nocy Poezji. To już ósma edycja wydarzenia, która tym razem odbędzie się pod hasłem „od snu do snu”. Tym razem zadedykowano ją Zbigniewowi Herbertowi, Tadeuszowi Śliwiakowi i Stanisławowi Wyspiańskiemu. Czekają nas poetyckie pojedynki, spotkania, warsztaty słowa, eksperymenty z wykorzystaniem nowych mediów czy spacery śladami poetów.

Tak w skrócie prezentuje się kolejna Noc Poezji, która w tym roku przypada w nocy z 7 na 8 października. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, na wybrane z nich – w szczególności warsztaty – obowiązują rezerwacje.

Cały Kraków czyta poezję

Łącznie, odbędą się 64 wydarzenia w różnych miejscach naszego miasta. Filie Biblioteki Kraków, Kocia Kawiarnia, Kino pod Baranami, kampus UJ na Ruczaju, teren zielony na os. II Pułku Lotniczego, Arteteka, Alchemia, kluby kultury czy DeRevolutionibus przy ul. Brackiej to tylko niektóre z nich.

Jedną z programowych „perełek” jest Nowohucka Noc Poezji z językiem migowym w Ośrodku Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Centrum A 6a).

– Poezja ta ma aż kilka odmian, a my postaramy się przedstawić je wszystkie. Nie zabraknie warsztatów tworzenia takiej poezji, a całe wydarzenie będzie tłumaczone na polski język migowy – mówi Weronika Śliwiak, koordynatorka programu Nocy Poezji w Ośrodku Kultury Kraków-Nowa Huta.

Kolejne miejsce, do którego warto zajrzeć, to filia Biblioteki Kraków przy ul. Teligi 24. – Zobaczymy tu archiwalne nagranie spektaklu „Przyjaciele odchodzą” w reżyserii Tadeusza Malaka, poświęconego pamięci Zbigniewa Herberta – mówi Stanisław Dziedzic, dyrektor Biblioteki Kraków.

Finał w Teatrze Słowackiego

Wydarzenie zakończy się w niedzielę o godzinie 12.00 w Teatrze Słowackiego.

– Na Dużej Scenie wybitni aktorzy, wśród których znajdą się m.in. Anna Dymna, Dorota Segda, Krzysztof Orzechowski czy Edward Linde-Lubaszenko, będą czytali tekst sztuki „Weselisko” na motywach dramatu Wyspiańskiego, ułożoną przeze mnie – mówi Bronisław Maj, poeta i współzałożyciel Teatru KTO – Na początek jednak zapraszam do sali obrad urzędu miasta, gdzie w sobotę o 17.00 poeci będą czytać wiersze własnego autorstwa i Zbigniewa Herberta – dodaje.

Czas na eksperymenty

Teraz przenieśmy się na Kampus UJ, do budynku Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej, gdzie mieści się Ubu Lab. Będzie to przede wszystkim miejsce poetyckich eksperymentów.

W sobotę o 13.30 rozpocznie się prezentacja generatora tekstowego „Robbo. Solucja” Piotra Mareckiego i Wojciecha „Bociana” Bociańskiego.

– Pokażemy wiersze, które powstały na pierwsze komputery osobiste. Do powstania literackiego utworu wykorzystaliśmy komputer retro Atari 65xe, który przestał być produkowany w połowie lat 90. XX wieku  – mówi Piotr Marecki, prezes zarządu Korporacja Ha!Art.

Będzie też i o botach słów kilka. W Cafe Szafe o 18.30 rozpocznie się spotkanie poświęcone dwóm projektom – „Cenzobot” Piotra Mareckiego i „Słowniczek surrealny” Andrzeja Głowackiego. Pierwszy z wymienionych tematów jest poświęcony zrealizowanemu na Twitterze botowi, natomiast drugi to aplikacja zachęcająca użytkownika do odwołania się do własnych doświadczeń w definiowaniu wybranych haseł.

Czytamy Eliota

W tym roku przypada 130. rocznica urodzin T.S. Eliota. Z tej okazji w Klubie Alchemia w sobotę o 19.00 odbędzie się wielkie czytanie jego poezji. Utwory jednego z najbardziej znanych poetów XX wieku przeczytają Małgorzata Lebda, Joanna Oparek i Paweł Harlender.  Słowo wstępne wygłosi Magdalena Heydel, znawczyni literatury angielskiej.

Kocie warsztaty i poezja na parkiecie

Wśród interesujących propozycji znalazły się również sobotnie warsztaty dla dzieci wokół „Kotów” Elliota (w przekładzie Stanisława Barańczaka). W ich trakcie najmłodsi będą mogli sprawdzić, co kryją kocie charaktery i jakie są ich prawdziwe imiona. Zapisy pod adresem kontakt@miastoliteratury.pl. Początek o 11.00.

W Dworku Białoprądnickim o 19.00 w sali teatralnej rozpocznie się multimedialne widowisko Herbertiada. Swoje siły połączą w nim tancerze, muzycy i aktorzy formacji Wataha Drums oraz czytelnicy poezji Herberta. Rezerwacje: zapisy@dworek.eu (hasło: Herbertiada).

W Spółdzielni Ogniwo o 20.00 rozpocznie się koncert Piotra Sobolczyka „Poezja na parkiecie”. Na wszystkich chętnych czeka spora dawka nowoczesnej, elektronicznej muzyki tanecznej. Uczestnicy usłyszą piosenki do tekstów wierszy Anny Swirczyńskiej, Williama Blake’a czy Elisabeth Bishop.

W programie nie zabraknie gry miejskiej. Śladami krakowskiej awangardy będzie można się wybrać w sobotę, 6 października. Obowiązują zapisy – spacery@miastoliteratury.pl. Godzina rozpoczęcia zostanie podana uczestnikom droga mailową.

 

comments powered by Disqus