Noc Poezji pod znakiem twórczości Wyspiańskiego

fot. LoveKraków.pl

Kolejna edycja Nocy Poezji w Krakowie upłynie pod znakiem twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Tym razem hasłem przewodnim będą słowa „Co się w duszy komu gra, co kto w swoich widzi snach”.

Spotkania poetyckie, gry miejskie i autorskie niestandardowe projekty. To tylko niektóre z wydarzeń, jakie miasto planuje podczas siódmej edycji Nocy Poezji, która w tym roku odbędzie się z 7 na 8 października. Tym razem „patronowała” jej będzie twórczość Stanisława Wyspiańskiego. W 2017 roku przypada 110. rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych polskich twórców – pisarza, poety, scenografa, malarza i rysownika.

– Teksty literackie Wyspiańskiego, choć obecne w programach szkolnych, nie są łatwe do czytania dla młodych pokoleń, odwołują się bowiem szeroko do wiedzy z zakresu historii Polski, relacji społecznych i obyczajów epoki, w której artysta tworzył, wreszcie świata antycznego i mitów - czytamy w uzasadnieniu opublikowanego na stronie miasta.

Oprócz bliższego poznania twórczości i postaci Wyspiańskiego uczestnicy Nocy Poezji będą mogli zastanowić się również nad tym, czy poezja jest nam w dzisiejszych czasach potrzebna. Motywem przewodnim będą słowa Chochoła – postaci z dramatu „Wesele”: „Co się w duszy komu gra, co kto w swoich widzi snach”.

Ostatnia edycja odbyła się wyjątkowo w czerwcu, w ramach Festiwalu Miłosza. Wówczas Stanisław Dziedzic, pełniący jeszcze funkcję dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK, podkreślał, że dobrą poezję trzeba promować, chociaż to w obecnych czasach naprawdę trudne.

– Poezję trzeba promować skutecznie i z rozmysłem – powiedział. - Po to, żeby ta wartościowa została doceniona i rozpowszechniana.

Kraków na literackiej mapie

Kraków jest jednym z najważniejszych punktów na literackiej mapie Polski. Organizacja dużej liczby wydarzeń poświęconych literaturze wiąże się również z tym, że od 2013 roku stolica Małopolski ma tytuł Miasta Literatury UNESCO.

Festiwal Conrada czy Festiwal Miłosza każdego roku goszczą twórców z całego świata, ale i polskich poetów, pisarzy czy reportażystów. Oprócz spotkań z autorami uczestnicy mają możliwość wzięcia udziału w konferencjach naukowych, koncertach czy spotkaniach z wydawcami.

Warto również przypomnieć o wydarzeniach takich jak Małopolskie Dni Książki – Książka i Róża, największe w Polsce Targi Książki czy akcja Drugie Życie Książki. W ubiegłym roku wzięło w niej udział 20 tys. osób, a wymianie poddano ponad 5 tys. publikacji.

 

 

 

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale